9 Eylül’ü kutlamayanların hedefi Tunç Soyer oldu

Posted by

9 Eylül’de İzmir’in kurtuluşunun 100. yıldönümünü kutlamayanların gazetelerin hedefinde i İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer var.

Akit gazetesi “Bir dahaki kutlamayı Atina’da yapsınlar” manşetiyle çıkarken Sabah gazetesi birinci sayfasına “Osmanlı düşmanı Soyer’e büyük öfke” başlığını taşıdı.
Akşam, Türkgün, Milat gibi gazetelerin de hedefinde Tunç Soyer vardı.

TUNÇ SOYER NE DEMİŞTİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü kutlamalarında kullandığı ifadelere gelen eleştirilerle ilgili açıklama yaptı.
Sosyal medya hesabından açıklama yapan Tunç Soyer şunları söyledi:
Sevgili İzmir. Dün akşam çok güzeldin!

Hepimizin tek yürek olduğu bu muhteşem buluşmaya hiç kimse gölge düşüremez.
Biz işgalcilerin gemileriyle kaçan saray erkanının değil, bağımsızlığımız için göğsünü siper eden Mustafa Kemal Atatürk’ün ve bu uğurda canını feda eden atalarımızın izinden yürümeye devam edeceğiz.”
Tunç Soyer’in dün akşamki “100 yıl önceydi. Bu toprakları yönetenler, gaflet, delalet ve hatta hıyanet içindeydi. Gençleri kadınları, çocukları, geleceği hiç düşünmediler. Sadece ve sadece saraylarındaki saltanatı korumak için bütün milleti ateşe attılar” açıklaması AKP’liler tarafından eleştirilmişti.

VAHDETTİN VE DAMAT FERİT’İN ROLÜ

Tarihçi Ümit Doğan Tunç Soyer’in sözlerinin muhatabının Vahdettin ve Damat Ferit olduğunu ifade ederek bir dizi paylaşımda bulundu.
Peki Vahdettin veya Damat Ferit’in Milli Mücadele rolü neydi? Soyer’in “saraylarındaki saltanatı korumak için bütün milleti ateşe attılar” sözü yanlış mı? Soyer’e tepki gösterenler haklı mı?
Ümit Doğan’ın paylaşımları şöyle:
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.