Almanya’dan İsveç ve Finlandiya’ya ‘NATO’ onayı

Posted by

Kanada, Polonya ve Arnavutluk’un akabinde Almanya Federal Meclisi de (Bundestag) İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik protokolünü içeren yasa tasarısını kabul etti. Finlandiya Dışişleri Bakanlığı, hem Almanya’nın hem de Polonya’nın onaylama haberini Almanca ve Lehçe teşekkür ederek duyurdu.

Almanya Federal Meclisi’ndeki oylamada Toplumsal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller, Hür Demokrat Parti (FDP), Hristiyan Birlik Partileri (CDU-CSU) ile Almanya için Alternatif Partisi (AfD), İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine tam takviye verirken Sol Parti (Die Linke) protokolün onaylanmasına ait yasaya karşı çıktı.

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Finlandiya ve İsveç’in attığı adımın değerli olduğunu vurgulayarak her iki ülkenin de dayanağı hak ettiğini kaydetti.

“FİNLANDİYA VE İSVEM İLE ÖZGÜRLÜK GÜÇLENDİRİYORUZ”

Savunma Bakanı Lambrecht şunları söyledi:

“NATO’nun kuzey ve doğu kanadı belirleyici güç kazanmaktadır. Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya kabulüyle özgürlük ve demokrasiyi güçlendiriyoruz. İştirak yalnızca ittifakı artırmakla kalmıyor, birebir vakitte Avrupa ve transatlantikte dayanışma ve birliği de artırıyor. Böylelikle bu birliği bozmak isteyenleri caydırıyor.”

“OLAĞANÜSTÜ KIYMET TAŞIYOR”

Almanya Dışişleri Bakanlığı nezdinde Devlet Bakanı Tobias Lindner ise Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğinin ‘olağanüstü önem’ taşıdığını vurgulayarak “Finlandiya ve İsveç’in Kuzey Atlantik Savunma İttifakı’na planlanan iştiraki, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaşın bir sonucu olarak Avrupa’da ve dünyada yaşadığımız şoklar göz önüne alındığında, bizim ve ortaklarımız için harika değer taşımaktadır. Bugün NATO’nun demokratik kıymetlerini güçlendiriyoruz.” açıklamasında bulundu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.