Altılı masa 2 Ekim’de tekrar toplanıyor

Posted by

Türkiye, 2023 yılının haziran ayında yapılacak seçimler için geri sayımda. AK Parti, MHP ve BBP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan. 6’lı masa etrafında bir ortaya gelen başkanlar, kendi ortalarındaki çekişmeler nedeniyle şimdi aday belirleyebilmiş değil.

CHP ÖNDERİ KILIÇDAROĞLU ISRARCI

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, aday olabilmek için elinden geleni yapıyor. Fakat masanın öteki ortakları farklı isimler üzerinde duruyor. Meral Akşener, Mansur Yavaş ile Ekrem İmamoğlu’nun adaylığı konusunda ısrarcı. Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu ve Temel Karamollaoğlu ise Abdullah Gül ismini sıcak tutuyor.

36 GÖRÜŞMEDEN SONUÇ ÇIKMADI

8 aylık süreçte, 6’lı masa etrafında ve teğe bir olmak üzere toplam 36 kere görüşen önderler, yine görüşme cinsini başlıyor. 2 Ekim’de 6 muhalefet partisinin başkanı tekrar görüşecek.

Kim aday olur senaryoları

Muhalefet kulislerine nazaran; CHP’de büyük bir kitle Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığından yana. Parti içerisinde Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun adaylığına sıcak bakılmıyor. İmamoğlu ve Yavaş’ı destekleyen başkan ise Meral Akşener. Âlâ Parti tabanının bilhassa Mansur Yavaş ismi üzerinde ağırlaştığını partinin üst seviye isimleri sık sık vurgulamaya başladı.

Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan ve Temel Karamollaoğlu, Abdullah Gül’ün adaylığına sıcak bakıyordu. Fakat Gül’ün tam mutabakat sağlanamaması durumunda aday olmayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Bu nedenle Davutoğlu ve Babacan da adaylık sinyalleri vermeye başladı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.