Ankara kulislerinde ‘erken seçim’ senaryosu

Posted by

Ankara kulislerinde, “İktidar bu ekonomik tabloda 2022 kışını çıkaramaz, erken seçim olacak” havası hakim. Seçimin erkene alınarak 6 Kasım Pazar günü yapılacağı sav ediliyor.

Sözcü’den Emin Özgönül’ün haberine nazaran, CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Sonbaharda seçim bekliyorum, ekonomiyi götüremezler” dedi. DP Genel Lideri Gültekin Uysal, “İktidar kendi çıkarı olacağını gördüğü an, erken seçime karar verebilir. Biz erken seçim ihtimalini göz gerisi etmiyoruz” diye konuştu.

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel de “İktidar giderek ağırlaşan kurallar altında Haziran 2023 seçiminde 200 milletvekilinin altına düşme ihtimali görürse, bunu engellemek için seçimi erkene alır. TBMM’nin 401 sandalyesi AKP-MHP dışında oluşması demek, Ulu Divan kapısının da açılması demektir. Bunu göze alamazlar, kurallar daha da ağırlaşmadan tarihi öne çekebilirler” tespitinde bulundu.

EN DEĞERLİSİ SANDIK GÜVENLİĞİ

YETERLİ Parti Genel Lider Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray ise “Biz bugüne kadar daima erken seçim istedik. Lakin seçimde sandık güvenliğini garanti etmek çok kıymetli. 6’lı masanın en değerli gündem unsurlarından biri de bu. İktidar, Türkiye’yi yönetemediği için kaçmaya çalışıyor. Cumhurbaşkanının yetkisi var buyursun ülkeyi seçime götürsün” açıklamasını yaptı.

360 OY YAHUT CUMHURBAŞKANI

Erken seçimle ilişkili bir öteki mevzu ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3. kere adaylığı için lisana getiriliyor. Anayasa gereği bir kişi Cumhurbaşkanlığına en fazla 2 sefer aday olabiliyor. Lakin seçim erkene alınırsa 3. kere adaylığın önünde mahzur bulunmuyor. Yeni sisteme nazaran erken seçime gitmek için Cumhurbaşkanının kararı yahut Meclis’te 360 oy gerekiyor. Meclis’in mevcut aritmetiği hiçbir parti ve ittifaka bu imkanı vermiyor. AKP’nin 286, MHP’nin ise 47 milletvekili var. 27 eksik kalıyor. Fakat iktidar ‘Evet’ derse, CHP ve ÂLÂ Parti de erken seçim istediği için 360 rahat bulunuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.