Antik DNA’lar Pompei kurbanlarının sırlarını açığa çıkarıyor

Posted by

İtalya’da MS 79 yılında meydana gelen yanardağ patlaması sonrasında yok olan Pompei’deki insan fosillerini inceleyen araştırmacılar, bir erkek ve bir bayanın kemiklerinden genetik sırlar çıkardılar.

İki kişi birinci olarak 1933’te, Pompei arkeologlarının Casa del Fabbro yahut Zanaatkarın Konutu olarak isimlendirdikleri yerde keşfedildi.

BBC’nin haberine nazaran, uzmanlar, “Pompeili insan genomu”nun, kurbanların kemiklerinden çıkarılan DNA’da kodlanmış, neredeyse eksiksiz bir “genetik talimatlar” seti olduğunu belirtiyor. Antik DNA, külle kaplanmış vücutlarda korunabildi.

Bilimsel Raporlar mecmuasında yayınlanan bulgulara nazaran, MS 24 Ağustos 79’da yanardağ patlaması meydana geldiğinde araştırmaya mevzu olan iki kişi, neredeyse öğlen yemeği yiyorlarmış üzere yemek odasının bir köşesine yığıldılar. 

İtalya’daki Salento Üniversitesi’nden antropolog Dr. Serena Viva’ya nazaran, araştırmacıların incelediği iki kurban kaçmaya çalışmıyorlardı.

Kemikleriyle ilgili ipuçları, bu yeni çalışmada artık ortaya çıktı.

ÖLMEDEN EVVEL SAHİP OLDUKLARI HASTALIKLAR…

Genetik çalışma, adamın iskeletinin tüberküloza neden olan bakterilerin DNA’sını içerdiğini ortaya çıkardı ve bu, hastalığa ölmeden evvel sahip olabileceğini düşündürdü. Kafatasının tabanındaki bir kemik kesimi da, genetik kodunun tamamını işlemeye yetecek kadar sağlam DNA içeriyordu.

Bu, Roma İmparatorluk çağında İtalya’da yaşayan öteki bireylerle “genetik işaretleri” paylaştığını gösterdi. Fakat birebir vakitte Sardunya adasında bulunanlarda yaygın olarak bulunan bir küme yine sahipti ve bu, o vakitler İtalyan Yarımadası’nda yüksek seviyede genetik çeşitlilik olabileceğini düşündürdü.

Uzmanlar, Pompei’nin biyolojik çalışmalarında öğrenilecek çok daha fazla şey olacağını söyledi. O vakitler biyoçeşitlilik hakkında daha fazla şey ortaya çıkarabilecek antik çevresel DNA da dahil.

Dr. Viva, “MS 79’daki bir günün resmi elimizde. Pompei’deki her insan bedeni bizim için bir hazine. Onlarla çalışmak benim için çok duygusal ve büyük bir ayrıcalık” diyerek görüşlerini belirtti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.