Azerbaycan: Ermenistan, barış mutabakatını geciktirmeyi amaçlıyor

Posted by

Bakü’den, Ermenistan’ın provokasyonlarıyla ilgili açıklama yapıldı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Memleketler arası Askeri İşbirliği Dairesi Lideri Tümgeneral Hüseyin Mahmudov, Erivan’ın maksadını açıkladı.

Mahmudov, Azerbaycan Cumhuriyeti’nde akredite olan yabancı askeri ataşelere Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin Daşkesen, Kelbecer ve Laçın istikametlerinde gerçekleştirdiği büyük çaplı provokasyonlar hakkında detaylı bilgi verdi.

“Barış mutabakatını ve imar çalışmalarını geciktirmeyi amaçlıyorlar”

Mahmudov, “Ermenistan tarafının son vakitlerde kelam konusu istikametlerde Azerbaycan mevzilerini tertipli olarak ateş altına almasının asıl maksadının, barış muahedesi imzalanmasını, birebir vakitte işgalden kurtarılmış bölgelerde yürütülen geniş çaplı imar ve tekrar yapılandırma çalışmalarını geciktirmek olduğunu” belirtti.

Azerbaycan’ın 10 Kasım 2020 tarihli üçlü bildiriye bağlı olduğunu, hudutların belirlenmesi ve çizilmesi çalışmalarına başlanması ve iki ülke ortasında barış muahedesi imzalanmasıyla bölgede huzurun tesis edilmesinden yana olduğunu tabir eden Mahmudov, karşı tarafın ise tam aksine, Azerbaycan topraklarına, birliklerin ikmal yollarına mayın döşeyerek bildiriye ters davranışlar sergilediğini kaydetti.

“Çatışma ve kayıplardan Erivan idaresi sorumlu”

Mahmudov, Ermenistan’ın dünkü provokasyonları sonrasında Azerbaycan tarafından alınan yanıt önlemlerinin birliklerini ve işgalden kurtarılan bölgelerde imar çalışmalarında yer alan sivillerin güvenliğini sağlamaya yönelik olduğunu, çatışma ve kayıplardan Erivan idaresinin sorumlu olduğunu vurguladı.

Ermeni güçleri mayın döşedi

Ermenistan ordusu, dün akşam saatlerinde sonun Daşkesen, Kelbecer ve Laçın istikametlerinde geniş kapsamlı provokasyonda bulunmuş, Azerbaycan ordusunun mevzileri ortasındaki yerlere ve yollara mayın döşenmişti.

Bu durumu önlemek için Azerbaycan birliklerince alınan önlemler sonucunda çatışmalar başlamıştı.

Yaşananların, 2. Karabağ Savaşı sonrasında Ermenistan ve Azerbaycan ortasında meydana gelen en büyük çatışma olduğu belirtiliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.