Bakan Kurum: Atatürk Havalimanı hiçbir biçimde imara açılmayacak

Posted by

Bakan Kurum, “Atatürk Havalimanı’na yapacağımız Türkiye’nin en büyük millet bahçesi projemize devam edeceğiz. Hiçbir halde konut ve ticarete açmaksızın vatandaşlara açacağız” dedi.

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un açıklamalarından satır başları;

8.5 milyon metrekare bir alan. 1953 yılında memleketler arası hava trafiğine açılmış, İstanbul’umuza hizmet vermiş bir havalimanımız. Yaşanan Trafik sorunu, hava kirliliği, gürültü kirliliğinden sebep ki yakın bölgede milyonlarca vatandaşımız burada yaşıyorlar. Bu havalimanı bölgesinde oluşan hava kirliliğinden ötürü, ses, egzoz emisyonlarından ötürü rahatsızlıklarını lisana getiriyorlar. Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu Büyük Türkiye, Büyük İstanbul vizyonu çerçevesinde İstanbul Havalimanı yapıldı.

İstanbul Havalimanı’nın kalitesi bağlamında dünyanın ve Avrupa’nın sayılı havalimanı haline geldi. Sayın Cumhurbaşkanımızın milletimizle paylaşmış olduğu, ‘Burayı imara açmayacak mısınız?’ üzere üstüne basa basa yapılan sorulara karşın Cumhurbaşkanımız buranın bitmesinin acil durumlar için kullanılması, hastaneye hizmet verilmesi, afet alanlarında vatandaşımıza hizmet verecek biçimde bir pistimizi bırakıyoruz ve İstanbul’umuza yeşil alan bırakacağımızı müjdelediler.

İngiltere’ye Fransa’ya gelişmiş ülkelere baktığınızda kentin içinde artık havalimanı yok. Etraf ve iklim açısından da tesislerin taşınması çok kıymetli. Atatürk Havalimanı’nın İstanbul Havalimanı’na taşınmasıyla trafiğin yüzde 35 azaldığı belirtiliyor.

Buradaki baktığınızda kıyıdaki güzelim tabiat alanlarındaki etraf müdafaa bölgelerindeki kaçak yapılara seslerini çıkarmazlar. Tekrar konu Haliç problemi olunca dünyanın en kıymetli atık su arıtma tesislerinden birisi için yapraklardan alkış beklerler. Bu zihniyet köhneleşmiş CHP zihniyetidir. Bunlar tıpkı sesle, tıpkı koroyla muhalefet yapmak üzere tenkit yapıyorlar.

SIKINTI ETRAF PROBLEMİ DEĞİL

Kendi içlerinde bu projemizi israf olarak kıymetlendirerek maskeli çevrecileri, kelamda tabiat ve çevreyi koruduğun söyleyenleri alarak projelerimizi eleştirmeye çalışıyorlar. Kendi projelerindeki ezaları görmüyorlar.

CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu buraya kültür ve tabiat projesi yapacağını açıklamıştı. Burada kendi genel liderleri bile söylemlerinde aksiye düşüyorlar. Açık ve net söylemek gerekirse burada problem etraf sıkıntısı değildir. Seyahat Parkı’nda sorun etraf problemi değilse burada milyonlarca ağacın kesilmesine muhalefet nasıl reaksiyon gösteriyor anlamış değiliz. Ankara Millet Bahçemizdeyiz. Atatürk istismarı yapanlara burada başşehir millet bahçelerini gezmelerini tavsiye ediyoruz. Bunlar korunuyor. Geleceğimiz emanet edeceğimiz çocuklarımıza da aktaracağız.

İSTANBUL’UN CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELECEK

Biz 16 milyon İstanbullu kardeşimiz ve 85 milyon vatandaşımızla birlikte projelerimizi yapmaya azim ve kararlılıkla devam edeceğiz. Günde 1 milyondan fazla vatandaşımızın ziyaret edeceği bir yer haline gelecek. İstanbul’un cazibe merkezi haline gelecek konut ve imara açılmaksızın vatandaşımıza açılacak bu yerde gençler deneylerini yapacak. Gençler kıraathanede ders çalışacak. Spor alanlarında spor yapacak.

İstanbul bir zelzele merkezi mümkün bir afet durumunda toplanma merkezi haline gelecek. Millete verdikleri kelamları tutmadıkları için bu projeleri anlayamazlar. Milletimiz her vakit iş bekler, proje bekler, eser bekler. Biz üretimimizle birlikte bu işleri yapmaya çaba gösteriyoruz.

KARARLILIKLA DEVAM EDECEĞİZ

Milletimizin muhtaçlığı neredeyse biz uğraş gösteriyoruz. Sarsıntıda, selde heyelanda öteki bahisleri konuştukları için bizi anlamalarını beklemiyoruz.

132 bin ağacımızı Atatürk Havalimanı’ndaki millet bahçemize dikeceğiz. İstanbul’un akciğeri olacak projeyi gerçekleştireceğiz. Biz bu noktada da hem etraf açısından hem tabiat muhafaza açısından projemizi yapmaya azim ve kararlılıkla devam edeceğiz.

Tüm takımımızla birlikte gittik 81 kentimizle etraf projemizi başlattık. 81 vilayette 445 tane millet bahçesi projesi başlattık. Yeşil kalkınma anlayışı çerçevesinde 2053 vizyonu çerçevesinde yatırımlarımızı yapmaya devam ediyoruz. Onlar bizim arkadaşlarımızı müteahhitlerimizi tehdit etmeye devam etsinler biz onların kuru gürültülerine bakmayacağız. Milletimizle birlikte yol yürümeye devam edeceğiz.

2023 YILINDA ARMAĞAN EDECEĞİZ

Atatürk Havalimanı’nı 85 milyonun bahçesi olacak biçimde. Buradaki yeşil alanda beğenilen vakit geçirmeye devam edeceğiz. Yeşil koridorumuzun İstanbul’umuza 85 milyon büyük Türkiye ailesine iyi olmasını diliyorum.

Kelamda çevrecilerle gidip bu projeyi yaptırmayacaklarını, bu projeyi gök kubbe altında başına yıkacaklarını söyleyerek vatandaşımızı tehdit ediyorlar. Dikili bir tane ağaçları yok. Söyledikleri kelamları tutmadığını görüyoruz. Ankara’da İstanbul’da İzmir’de CHP zihniyetinin başlatıp bitirdiği bir tane projeyi gösterebilir misiniz? Biz proje yapmaya devam edeceğiz. Bizim karnemiz milletimizdir. Biz milletimizle inşallah Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yürümeye devam edeceğiz.

Burada şölenler yapacağız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anacağız. Burada Türkiye’deki birinci havalimanındaki uçakların projelerini öğrenecekler. Oradaki tüm limanlar kalıyor. Atatürk Havalimanı yıkılmıyor milletimize armağan ediliyor. Afet toplanma alanları çok büyük bir gereksinimdir. Bu noktada İstanbul’da kentin merkezinde akciğer görevi görecek ve zelzele esnasında vatandaşlarımızın muhtaçlıklarını giderecek bir alan olacak. Kelam verdiğimiz üzere 2023 yılında aziz milletimize bu projeyi armağan edeceğiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.