Bu Altcoin, Koordineli Saldırı İddiasıyla Üyeleri Yasakladı!

Merkezi olmayan yönetim projesi ve altcoin ANT’nin arkasındaki Aragon, son zamanlarda bir komplo teorisi ile uğraşıyor. Aragon, projenin mali durumuyla ilgili bir tartışmanın komploya dönüşmesi üzerine bu hafta en az yarım düzine topluluk üyesini kovdu. İşte detaylar…

Altcoin projesi kriz yaşıyor: Üyeler kovuldu

Aragon’un iletişim müdürü Jessica Smith, “koordineli” aktörlerin Aragon’un Discord sunucusunu “uygunsuz dil” ile doldurduğunu söyledi. Sohbet ve üye akını, Aragon’un büyük hazinesini topluluk kontrolü altına almak için uğraştığı sırada geldi.  Smith, iddiaları detaylandırmadan, “Bu aktörlerin diğer DAO’lardaki geçmiş yönetişim müdahaleleriyle koordineli ve bağlantılı olduğuna inanmak için nedenlerimiz var” dedi. “Bu nedenle, topluluğumuzu güvende tutmak için hızlıca harekete geçmeye karar verdik,” diye ekledi.

Aragon’un duruma yanıtı, iyi niyetli bir DAO olarak statüsünün sorgulanmasına neden oldu. Zira proje, bir dizi topluluk üyesini sürgün etti. Projeden “sürülen” kişilerle konuşan bir medya kuruluşu, ilginç detayları ortaya çıkardı. DAO’dan kovulan yedi topluluk üyesinin çoğunun ANT yatırımcısı ve dolayısıyla DAO üyesi olduğunu belirtti.  Ayrıca Aragon’un Discord hesabının da aylardır üyesi oldukları belirtilmekte.

Sonuç olarak Aragon, kendi üyeleri üzerinde “ban” düğmesine bastı. Böylece, bir DAO’da “halkın gücü” ile birkaç paydaşın genellikle aşırı büyük etkiye sahip olduğu gerçeği arasındaki gerilimi vurguladı. Aragon’un Discord moderatörlerinin topluluk üyelerini “yasaklaması” ve “görüşlerini silmesi”; “sansüre dirençli” kripto para fikrine aykırı. Bu nedenle proje bazı kişilerden tepki çekti.

Aragon’un DAO’sundaki değişim zaman alıyor

Aragon, DAO’ları desteklemek için yazılım geliştiriyor. Aragon’un kendi topluluğu, yaklaşık bir yıl önce projenin harcamaları üzerine oylama gerçekleştirdi. Aragon’un 70 milyon dolardan fazla değere sahip kriptoları tutan hazinesini nasıl harcadığı üzerinde etkiye sahip olmak için oy kullandılar. Oylama sonucu ise oldukça yavaş hareket ettiler. Aylar süren gecikmeleri  ardından, Aragon nihayet parayı DAO kontrolü altındaki yeni bir yapıya taşımaya başladı. Aynı zamanda moderatörler projeyi ve liderliğini sorgulayan herkesi yasaklamaya başladı.

Smith bir e-postada, yasaklanan üyelerin diğer DAO’larda “benzer olaylar” yaşandığını iddia etti. Aragon’un neden “koordineli” aktörler komplosuna inandığı konusunda daha fazla bilgi vermeyi reddetti. Ancak bilginin “güvenilir bir kaynaktan” geldiğini söyledi.

ROOK bağlantısı dikkat çekti

İlginç bir şekilde, topluluktan atılan her yasaklı üye aynı zamanda, aktivist yatırımcıların projenin sermayeyi token sahiplerine iade etmesi çağrısında bulunmasının ardından geçen ay DAO’sunu fesheden ROOK’un da bir üyesi. Bu gelişme, on-chain hazinesine ilişkin bir dizi oylama yoluyla gerçekleşti. Smith, ROOK DAO üyeliğinin “kararın temeli olmadığını” söyledi. CollinM11 isimli bir Rook ve Aragon DAO üyesi, Twitter mesajında yasağın başlangıcı hakkında yorum yaptı. Rook topluluğunun önde gelen bir üyesinin Aragon’un Discord’un RFV tartışmasına yönlendirmesinin ardından başladığını söyledi. Rook DAO’nun çöküşünü savunan Wismerhill rumuzlu aktivist yatırımcı, aşağıdakileri söyledi:

Temel olarak, DeFi’da bir token piyasa değerinden daha büyük bir hazineye sahip olduğunda kullanılır. Yani ekibi ya değeri yok ediyor ya da DAO kontrolündeki kaynakları zamanın sonuna kadar hortumluyor.

Wismerhill, ürün geliştirmesi aylardır durgun olan bir proje olan Rook ile aktif olarak inşa edilen ve aynı zamanda token sahiplerine değer iade edecek mekanizmalara sahip olan Aragon arasında “sıfır benzerlik” olduğunu söyledi. “Aragon’un ilgi çekici olmasının tek nedeni ANT token’larının geri alımını yapabilmeleri” dedi. Smith, yasakların geçici olduğunu söyledi ancak durumu eski haline getirme konusunda bir zaman çizelgesi vermedi. Kriptokoin.com verilerine göre yazım sırasında altcoin ANT, yüzde 4’lük bir düşüş ile 2.87 dolardan el değiştiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir