Bu Altcoin’e Hack Saldırısı: İşlemler Askıya Alındı!

Posted by

Solana Blockchain’inde bir likidite protokolü olan Crema Finance, hizmetleri geçici olarak askıya aldığını söyledi. Altcoin CRM’in arkasındaki platform hack saldırısını araştırdığını açıkladı. Crema, soruşturmada bir blockchain denetim firması olan OtterSec ve diğer deneyimli kuruluşlarla birlikte çalıştığını belirtti.  İşte detaylar…

Altcoin projesinde hack alarmı

Solana Blockchain’i üzerinde faaliyet gösteren bir likidite protokolü olan Crema Finance, hizmetlerini geçici olarak askıya aldı. Çünkü, önemli ancak açıklanmayan miktarda fon tüketen bir saldırı gerçekleşti. Protokolünün hacklendiğini fark ettikten kısa bir süre sonra Crema Finance, hacker’ın likidite rezervlerini boşaltmasını önlemek için likidite hizmetlerini askıya aldı. Likidite rezervleri, servis sağlayıcının ve yatırımcıların fonlarını da içeriyordu.

Şirket, şu anda devam eden bir soruşturmaya dayalı olarak henüz bir güncelleme sunmadı. Ancak Twitter’daki kripto para topluluğu boş durmadı. Hacker’ın cüzdanını takip etmek ve durumu daha iyi anlamak için dizginleri eline aldı.   Kişisel bir araştırmaya dayanarak, kripto topluluğu üyesi “HarveyMackinto2”nin bilgisayar korsanının cüzdan adresini tespit ettiği iddia edildi. Söz konusu adreste 69.422.89 Solana (SOL) token bulunuyor. Birkaç saat içinde bir dizi işlemle satın alınan SOL’un değeri kabaca 2.3 milyon doların üzerinde.

Denetimler neyi gösteriyor?

Ancak kripto topluluğunun diğer üyeleri, bilgisayar korsanının Crema Finance’in bazı havuzlarından toplam likiditenin yüzde 90’ını ele geçirdiğinden şüpheleniyor. Crema Finance’in kurucu ortağı Henry Du da protokolün tüm işlevlerinin süresiz olarak askıya alındığını doğruladı. Yatırımcılardan, duruma yönelik son güncellemeler hakkında kendilerini takip etmesini istedi.

Aynı başlıkta OtterSec, Crema’nın “yakın zamanda 6 milyon doların üzerinde saldırı yaşadığını” söyledi. Denetim ve güvenlik firması, önceki saldırıların aksine, bu bilgisayar korsanı havuzu boşaltmak için Solend flash kredilerini kullandığını belirtti.

Kripto para alanında hack saldırıları devam ediyor

Crema Finance’in, merkezi olmayan bir finans DeFi kredi protokolü olan Cream Finance ile ilgili olmadığını belirtmekte fayda var. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Cream Finance, geçen yıl bir flash kredi hack’inde 19 milyon dolar kaybetmişti.  Öte yandan, Kuzey Koreli bir hacker grubu olan Lazarus, kripto hack’lerinde önde gelen şüphelilerden olmaya devam ediyor. Lazarus, Harmony protokolünden 100 milyon dolar çalan yakın tarihli bir saldırının birincil şüphelisi haline geldi.

Blockchain analiz firması Elliptic’ten yapılan araştırmalar, çalınan fonların aklama yöntemlerine dayanarak Kuzey Kore’nin de bu saldırıya dahil olduğunu iddia etti. Ancak bu konuya yönelik herhangi bir şey aydınlanmış değil.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.