Çalışanlar için temmuz sinyali

Posted by

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “temmuz ayında bütün çalışanların yüzünü güldürecek” bir düzenleme sinyali verdi. Bakan Bilgin, Ankara’da Çalışma Ekonomisi Araştırma Topluluğu’nun ‘35’inci Yıl Programı’na katıldı. Asgari ücretten vergi alınmaması konusunda çok uğraş verdiklerini dile getiren Bilgin, şunları söyledi:

“Hep derslerimizde söylediğimiz, öğrenciyken de duvarlara yazdığımız; hiç unutmuyorum Cebeci civarında iplik fabrikası gibi bir fabrika vardı. Bayağı basit teknolojilerle kurulmuş, 120 kişinin falan çalıştığı bir yerdi. Oranın duvarına birkaç arkadaşımla beraber ‘Asgari ücret vergi dışı kalsın’ diye yazdığımızı hatırlıyorum. Yani bu eski bir hikayeydi. ‘Bütün her şeyden devlet vergi alıyor; ama hiç olmazsa ücretin asgari ücretlik kısmından vergi alınmasın’ düşüncesi bizim alanımızda çalışan bütün hocaların da savunduğu bir ilkeydi. Bunu gerçekleştirmek bize nasip oldu.”

Tüm emekliler için

Kovid-19 salgını sonrasında tüm dünyada ekonomik anlamda kriz yaşandığına dikkat çeken Bilgin, şöyle devam etti:

“Kovid-19 sonrası karşılaştığımız bu ekonomik sarsıntılar Türkiye gibi yaklaşık 1 milyon dolara birkaç adım kalmış bir ekonomide daha sarsıcı etkiler yapması beklenir. Dünyanın her tarafı etkileniyor. Ama Türkiye bu süreçte de büyüyen 3 ekonomiden birisi olarak yoluna devam ediyor. O halde enflasyonun tahribatına karşı çalışanları ve emeği korumak bizim vazifemiz. Biz emeği, çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz. Yani önümüzde temmuz dönemi var. Çalışanlarımızla sadece kamu emeklileri ile kamu çalışanları ile değil, özel sektör emeklileri ile Bağkurlularla çeşitli konumda bulunan emekliler de dahil hepsini kapsayan, sadece enflasyon farkını değil onların sosyal konumlarını destekleyecek bir çalışmayı sürdürüyoruz. Yani temmuz ayında bütün çalışanların yüzünü güldürecek, hiç olmazsa enflasyona karşı ‘Benim devletim benim yanımdadır’ dedirtecek bir düzenlemeyi de Türkiye gerçekleştirecek durumdadır.”

Bilgin, çıkışta gazetecilerin “Asgari ücretliye ayrıca bir zam olacak mı?” sorusuna, “Konuşmamda her şeyi söyledim. Ayrıca bir açıklama yapmayacağım” diye cevap verdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.