CHP’li Sibel Özdemir, vize müracaatlarında yaşanan gecikmeleri Cumhuriyet’e kıymetlendirdi: ‘Bakanlık adım atsın’

Posted by

Türkler için vize almak sıkıntıya dönüştü. Toplanan sayısız evrak, yüksek vize fiyatları, aylar öncesinden alınan randevulara rağmen ret oranlarında son yıllarda süratle artış yaşandı. 2020’de yapılan vize müracaatlarının reddedilme oranı yüzde 13.78 iken bu oran 2021’de yüzde 19’a çıktı. Türkiye’deki ekonomik kriz ve artan siyasi baskılar nedeniyle vize retlerinin birçoklarının “geri döneceğiniz şüpheli” unsuruna dayandırıldığı belirtildi.

HER MESLEK KÜMESİ VAR

Vize başvurusu reddedilenler ortasında memurlar, öğretmenler, mühendisler, avukatlar da var. Eğitim ve iş için gidecek olanların da benzeri zahmetler yaşadığı öğrenildi. Ayrıyeten 3 bin TL fiyatındaki vize fiyatlarının de müracaatın reddi durumunda iade edilmediği tabir edildi. Son yıllarda yeşil ve gri pasaport hakkı tanınan şahısların kapsamının genişletilmesinin de vize konusunda muhatap ülkeler için soru işareti oluşturduğu belirtildi. CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, Schengen vizesi müracaatlarında yaşanan gecikmeleri Cumhuriyet’e kıymetlendirdi.

‘BAKANLIK ADIM ATSIN’

Özdemir, şöyle konuştu: “Vize retlerinin nedeni ülkemizin ekonomik meşakkatleri nedeniyle Avrupa’ya gitmek isteyenlerin o ülkeye yerleşeceğine yönelik tasalar olabilir. Bu nedenle yıldırma siyaseti izleyerek bürokratik mahzurlar çıkardıklarını düşünüyoruz. Bu muamele kabul edilemez. Burada sorun Dışişleri Bakanlığı’nın mağduriyeti ortadan kaldıracak adımları atmaması.”

‘PARAN YETMEZ’ DEDİLER

Vize başvurusu reddedilen yurttaşlar Cumhuriyet’e konuştu. Avukat Yağmur Berfin Atar, Kanada vizesine başvurduğunu belirtip “Turistlik hedefle başvurduk lakin reddedildik. Ret sebebi de gidip geri dönmeme ihtimalimizin olmasıymış” diye konuştu. İngiltere’ye vize başvurusu reddedilen öğretmen G.Ö. de daha evvel iki kere vize aldığını anlatıp “Maaş fiyatım nedeniyle orada harcamaları karşılayamayacağımı düşünmüşler. İtibarsızlaştık, bu can sıkıcı” dedi.

ONLARA SORU SORAN YOK

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Lideri Firuz Bağlıkaya, Schengen müracaatlarında yaşanan dertlere ait “Turlarda iptallere varan sonuçlar oluyor” değerlendirmesi yaptı.

Türk vatandaşları vize alamazken birtakım ülke vatandaşları tarihi geçmiş pasaportlarıyla dahi Türkiye’ye giriş yapabiliyor. Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan bilgilere nazaran, Almanya, Belçika, Fransa, İspanya, İsviçre, Lüksemburg, Portekiz ve Bulgaristan vatandaşları mühleti dolmuş pasaport ve kimlik kartlarıyla Türkiye’ye giriş yapabiliyorlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.