Diyarbakır’da her 2 testten birisi müspet

Posted by

Korona virüsü (Covid-19) hadiselerinde artışı sürüyor. Sıhhat Bakanlığı’nın dün açıkladığı son haftalık datalara nazaran, 4-10 Temmuz tarihleri ortasında 117 bin 95 yeni hadise kaydedildi. 31 kişi ise ömrünü yitirdi. Son datalara nazaran, faal hadise bir evvelki haftaya nazaran yüzde 56.017 artmış oldu.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine nazaran Diyarbakır Tabip Odası Lideri Elif Turan, gerçek olay sayısının açıklanandan fazla olduğunu söyledi. Diyarbakır’da da hadise artışlarının yaşandığını aktaran Turan, “Veriler bizimle paylaşılmadığı için elimizde net bir data yok. Fakat meslektaşlarımızdan aldığımız bilgilere nazaran şikâyet üzerine gidip test yapan her iki bireyden birinin sonucu müspet çıkıyor” dedi.

Mart ayı başında Covid-19 tedbirlerinin birçoğunu kaldırıldığını hatırlatan Turan, “Bakanlık, test zorunluluğunu da isteğe bağlı hale getirdi. Bu durum, insanlarda ‘pandemi bitti’ halinde algılandı. Bunun için beşerler da risk algısı değişmiş oldu. Bunlarla bir arada Nisan ayının sonunda ise toplu taşıma araçlarında maske zaruriliği uygulamasına son verildi. Pandemi bitmemişti fakat güya bitmiş üzere bir hava yaratıldı” diye belirtti.

‘SÜREÇ BAŞTAN BU YANA ŞEFFAF YÜRÜTÜLMEDİ’

Turan, tedbirlerin kaldırılmasıyla hadise sayılarında artış yaşandığına işaret ederek, “Yazın turizm bölümü için kaldırılan tedbirler nedeniyle olay sayısında bir artış olduğunu gözlemliyoruz. Bu nedenle beşerler önlemi elden bırakmaması gerekir. Maskemizi takalım, hava sirkülasyonunun az olduğu ortamlarda durmayalım, el hijyenimize dikkat etmeliyiz. Yalnızca ferdî tedbirlerle olacak bir şey değil, kamu iradesinin de devreye girmesi gerekiyor” dedi.

Pandemi sürecinin başından bu yana şeffaf yürütülmediği ve bunun insanlarda güvensizliğe neden olduğunu söyleyen Turan, şunları söyledi: “Bunu aşılama sürecinde de gördük. İnsanlara yeteri kadar aşı bilgilendirilmesi yapılmadığı için muhakkak bir müddet aşı oranı yüzde 12 düzeylerinde kaldı. Bilgilendirici açıklamalardan sonra aşı yapmada artış olduğunu gördük. Pandeminin son bulmasının birinci basamağı, pandemi ile uğraşın güçlendirilmesi gerekir. Salgınla çaba yalnızca hastanede karşılanacak ve tedavi ile olacak bir şey değil. Virüsün bulaşıcı zincirinin kırılması gerekir” diye konuştu.

Turan, salgınla gayret tekniklerini ise şöyle sıraladı: “Birinci basamak güçlendirilmeli, test alımına ihtimam gösterilmeli, test nasıl yapılmalı eğitimleri verilmeli, temaslılar karantinaya alınmalı, testi olumlu olanlarında toplumdan izole edilmeli, saha çalışmaları yapılmalı ve şahsî hijyen eserleri de fiyatsız olmalı.” (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.