Engin Baltacı: Kibar duruyorsak uysal koyun değiliz

Posted by

Beşiktaş’ın deneyimli futbolcusu Josef de Souza, Spor Toto Harika Lig’in 5. haftasında Beşiktaş’ın, deplasmanda MKE Ankaragücü’nü 3-2 mağlup ettiği maçından akabinde saha girip siyah-beyazlı taraftarlara saldıran taraftara müdahale ettiği gerekçesiyle kırmızı kart görüp, 1 maç ceza almıştı. Bu cezaya ait Beşiktaş İkinci Lideri Engin Baltacı, Vodafone Park’ta düzenlenen basın toplantısında konuştu.

“Beşiktaş’a yönelik haksızlıklar üzgünüz ki devam ediyor”

TFF heyetlerinin değişmesine karşın kedilerine yapılan haksızlıkların devam ettiğini belirten Baltacı, “İsterdik ki Ankaragücü maçından sonra daha hoş bahisleri konuşmak için bir ortaya gelmiş olalım lakin o denli bir durumda bir ortaya gelmedik. Hukuk kazalarının her vakit düzeleceğine inanan bir hukukçuyum. Liderimiz ve idare şurası olarak bugüne kadar meseleleri daima ilgili konseylerin halletmesini bekledik. Geçen devirden başlayan ve bize nazaran neredeyse kronikleşmeye yüz tutan Beşiktaş’a yönelik haksızlıklar üzgünüz ki devam ediyor. Biz federasyon ve şuralarının yeni olduğunun şuurundayız fakat bize yönelik haksızlıklar kronikleşti. Heyetler değişiyor fakat suralara gelenler futbolun ruhunu bilmediği için haksızlıklar devam ediyor. Biz standart istiyoruz. Herkes için istiyoruz. Biz Tahkim’e gidelim; Josef ve ben, işin manevi tarafını Josef anlatsın, aksiyona yönelik kısmını de ben anlatayım diye bir duruşmalı tahkim istedik. Genel kural, bugüne kadar duruşma taleplerinin kabulü tarafında olmuş. Biz duruşma talebimiz kabul görseydi federasyon ortamında anlatacaktık kederimizi anlatamadık. Artık kamuoyuna anlatmam gerek” tabirlerini kullandı.

“Ben bu hukuksuzluğu Beşiktaş topluluğuna nasıl anlatabilirim?”

Hücumun hakeme yönelik yapıldığı kanısında olduğunu da aktaran İkinci Lider Engin Baltacı, “Bir kişi atlıyor, 70-80 metre koşuyor, tekme atarken Salih ve Cenk yan dönüyor. O esnada Josef bu akının devam etmesini engelliyor. Hakemin önüne Salih ve Cenk gelmese bu tekme hakeme yönelecek. Bize çok küfür ettiler lakin hakeme de etiler. Ben akının hakeme yönelik olduğunu düşünüyorum. Kaptanımız bunu engelledi. Birinci güvenlik vazifelisi 5-10 saniye sorasında olay yerine ulaştı. Kaptanımızın fiili taarruz manasında davranışı olsaydı hakem kırmızı kartını çıkaracak, gösterdiği oyuncuyu işaret edecekti. Lakin görüyoruz ki hakemin kulağında kulaklık da yok. Hakemin rastgele bir yerde kırmızı kart gösterme hareketi de yok. Hakem bir yetkilimizi odasına çağırıyor ve 5 numaralı oyuncunuzu ihraç ettim diyor. Kırmızı kart gösterdiğini beyan ettikten sonra hakem rapor yazıyor. Diyor ki; süratle gelip tekme atan saldırgan taraftarı boynundan tutup sırtına gerçek koluyla tutarak çelme takarak yere düşürmüştür. Bu türlü bir imaj yok. Dördüncü hakem de birebirini yazıyor. Bu türlü bir imaj gördünüz mü? Bizim gördüğümüzü federasyonun hukuk şuraları da görmüş ki 44. unsurdan sevk edilmesi lazım ancak hukuk konseyi bakıyor ki manzaralarla rapor örtüşmüyor. Hukuk genel konseyi, fizikî müdahaleden durdurması gerekçesiyle sportmenliğe karşıt hareketten sevk diyor. Bunun ne olduğunu PFDK’nın 36. hususu yazmış. Bu 36. unsurun neresinde fiili müdahale lafı var. İlla göndermeniz gerekiyor, o yüzden gönderiyorsunuz. Bunun bu türlü olmadığını PFDK da söylüyor. Ceza tayinine yer almadığını söylüyor. Rüştü Reçber, Trabzonspor maçında ceza alanı dışında topu elle kesti diye kırmızı kart görüyor. Sonra göğsüyle engellediği için kırmızı kart iptal ediliyor. Siz bal üzere 1 maç oynamama cezasını kaldırabilirdiniz. 94’e 6’dan ötürü kaldıramadığınızı söylüyorsanız, daha evvel kaldırdınız. Önlemi kaldırın, oyuncumuz maçta oynasın dedik, onu da kabul etmediniz. Ben bu hukuksuzluğu Beşiktaş topluluğuna nasıl anlatabilirim? “ halinde konuştu.

Başakşehir maçının hakem atamasına eleştiri

Engin Baltacı, Spor Toto Harika Lig’in 6. haftasında Medipol Başakşehir ile alanlarında oynayacakları uğraşa hakem Halil Umut Meler’in atanmasını da eleştirerek, “Benim kaptanımın misyon almaması kime yarıyor. 2 Haziran’dan beri düdük çalmamış bir hakem hangi performansıyla haftanın en kıymetli maçına atandı. Bunu nasıl yeterli niyetle yorumlayalım. Bu hakem, bir meydan okumayla üst üste iki sefer maçımıza atanan bir hakem. Biz futbolda şiddetin teröre dönüşmemesini nasıl önleyeceğiz. Bu heyetlerle önleyeceğiz. Heyetlerin değişmesini isteyen başta Beşiktaş’tı lakin futboldan anlamayan insanlardan şuralar oluşturdunuz. Temeli biçime sefer ettiniz” diye konuştu.

“Kibar duruyorsak uysal koyun değiliz”

“Biz yalnız kendimiz için bir şey istemiyoruz” diyen siyah-beyazlı kulübün yöneticisi, kelamlarına şöyle devam etti:

“Futbol topluluğunun tamamı için adalet istiyoruz. Bir hakemin bir maçta bu türlü, öteki maçta diğer karar vermesini istemiyoruz. PFDK ve Tahkim’in bir o denli, bir bu türlü kararlar vermesini istemiyoruz. Daima hürmet çerçevesinde yaklaşıyoruz lakin bize yönelik haksızlıklar arttıkça sesimiz yükselecektir. Kibar duruyorsak uysal koyun değiliz. Gerçekler karşısında susmayız.”

Son olarak Beşiktaş taraftarına da seslenen Engin Baltacı, pazartesi günü oynayacakları Başakşehir maçında yabancı husus atılmamasını ve küfür edilmemesini, yalnızca ekibe dayanak verilmesini istedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.