Erdoğan: Birinci kıblemiz Mescid-i Aksa kırmızı çizgimizdir

Posted by

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda konuşuyor.

Erdoğan, İsrail’in Gazze’ye akınlarına reaksiyon göstererek, “İlk kıblemiz Mescid-i Aksa’nın kırmızı çizgimiz olduğunu açıkça belirtiyoruz. Çocukların daha kundaktaki bebekleri öldürmenin hiçbir mazereti olamaz. Türkiye Filistin halkının ve Gazzeli kardeşlerinin yanındadır” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Hem sayın Zelenskiy ile hem sayın Putin ile olan görüşmelerimizde meselelerin diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğinin altını çizdik. Evvel Antalya’da gerisinde da İstanbul’da yapılan temaslar umutların tekrar yeşermesine sebep olmuştu. Lakin alanda yaşanan müessif gelişmeler hasebiyle oluşan müspet atmosferi kalıcı ateşkese tahvil etmek ne yazıkki mümkün olmadı. Elbette bizim üzere barışı savunanlar kadar savaşın uzamasını her iki taraf için daha yıpratıcı hale gelmesini isteyenler de vardı. Tüm bu aksiliklere karşın eforlarımızı sürdürerek Tahıl Koridoru Mutabakatının hayata geçirilmesini temin ettik.

Barış nutukları atarak dünyada barış tesis edilemez. Lakin teşebbüsçü ve sorumluluk üstlenen yaklaşımlarla gerçeğe dönüşebilir. Yurtta barış dünyada barış sözü lakin proaktif ve gerçekçi adımlarla ilerleyebilir. Alanda güçlü olmadan masada kazanmanın zorluğu da ortadadır.

TÜRKİYE GAZZELİ KARDEŞLERİNİN YANINDADIR: İsrail ile ilgilerimizi Filistinli kardeşlerimizin haklarını savunmak için de kullanıyoruz. Kudüs sıkıntısındaki hassasiyetimizi İsrail idaresi ile en üst seviyede paylaşıyoruz. Birinci kıblemiz Mescid-i Aksa’nın kırmızı çizgimiz olduğunu açıkça belirtiyoruz. Çocukların daha kundaktaki bebekleri öldürmenin hiçbir mazereti olamaz. Türkiye Filistin halkının ve Gazzeli kardeşlerinin yanındadır.” (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.