Ferritin nedir? Ferritin yüksekliği ve düşüklüğü

Posted by

Demir insan bedeni için epey kıymetli bir minareldir. Ferritin besinler arcılıyla alınan demirin depolanmasını sağlayan proteine denir. Ferritin proteini demirin bedene tekrar salınımını sağlar. Ferritini en fazla barındıran hücrelerin başında karaciğer gelir. kansızlık teşhisi konurken s demir, demir bağlama kapasitesi, ferritin, üzere demir depolarını gösteren bir grup parametrelere bakılır.

FERRİTİN NEDİR?

Ferritin testi bedendeki demir ölçüsü ve kapasitesi hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olunmasını sağlar.

Bedendeki ülkü ferritin proteini düzeyi yaşa ve cinsiyete nazaran farklılık gösterer. Fakat genel olarak erkeklerde 20-500 ml/ng, bayanlarda ise 20-200 ml/ng’dir.

FERRİTİN DÜŞÜKLÜĞÜ

Ferritin bedeli ülkü pahanın altında çıkması bedendeki demir oranının azlığını gösterir. Demir eksikliği halk ortasında kansızlık ya da anemi olarak da isimlendirilir.

Ferritin düşüklüğü olan bireyler çoklukla kendini halsiz ve yorgun hisseder. Ferritin düşüklüğü, odaklanamama, cinsel isteksizlik, depresyon ve daha önemli hastalıklara neden olabilir.

Ferritin düşüklüğünün sebepleri:

– Yüksek ölçüde çay ve kahve tüketmek

-Sık doğum yapmak

-Kan kaybı

-Sağlıksız beslenmek

-Düşük, kürtaş, erken doğum

FERRİTİN YÜKSEKLİĞİ

Ferritin kıymetinin yüksek olması bedende gerekenden çok fazla demir depolandığını gösterir. Yüksek demir ölçüsü zehirlenmeye neden olabilir. Ferritin yüksekliği, eklem ağrısına, kilo kaybına, cinsel isteksizliğe ve çarpıntıya neden olur.

FERRİTİN YÜKSEKLİĞİNİN NEDENLERİ?

Ferritin yüksekliği genel olarak karaciğer rahatsızlıkları nedeniyle ortaya çıkar. Lösemi, tip 2 diyabet, hepatit c, çok alkol tüketimi yüksek ferrtine neden olur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.