Galataport, Marmara’nın korunmasına takviye veriyor

Posted by

Marmara Denizi uzun müddettir etraf sıkıntılarıyla boğuşuyor. Geçen yılı müsilaj meselesiyle geçiren Marmara Denizi birebir vakitte fabrika atıkları ve atılan çöpler nedeniyle de kirlenmeye devam ediyor.

Yalnızca bu yılın birinci üç ayında toplanan çöp ölçüsü ise 10 bin ton ki, bu yaklaşık olarak 8 bin 690 kişinin günlük olarak ürettiği atığa eşit. Son yapıla araştırmalar, Marmara’da 1950’lerde 1200 metreye kadar oksijen bulunuyordu. 2022 yılı prestijiyle bir balığın girebileceği deniz düzeyi 25-35 metre sonuna dayanmış durumda.

GALATAPORT, MARMARA’NIN PAKLIĞI İÇİN ÇALIŞIYOR

Marmara Denizi’nin temizlenmesi gayesiyle Unilever, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kızılay Beykoz (Avrasya) Şubesi işbirliğiyle iki sene evvel hayata geçirilen “Temizken Güzel” projesine Galataport İstanbul da takviye veriyor.

İstanbul Boğazı yüzeyindeki atıkların temizlenmesine, yaya alt geçitlerinin yenilenmesine yönelik çalışmaların yapıldığı proje kapsamında Galataport İstanbul’un iskele alanına iki adet CİF Çöpkapar aygıtı monte edildi. Böylelikle Galataport İstanbul, projeye takviye veren birinci özel kurum ve liman oldu.

İstanbul’da şu anda bulunan 27 adet aygıta ek olarak gelen bu Galataport İstanbul’a eklenecek iki çöpkapar ünitesi ile yılda yaklaşık 11 ton çöpün toplanması ve iskele alanındaki çöp birikiminin de bu sayede engellenmesi hedefleniyor.

ÇÖPKAR NEDİR?

Deniz, marina, liman yahut dingin sularda kullanılmak üzere tasarlanan ve yüzen bir atık toplama aygıtı olan Cif Çöpkapar, İstanbul Boğazı’nın akıntı, dalga ve atık yapısı üzere şartları da dikkate alınarak üretildi. Cif Çöpkapar günde ortalama 15 kg plastik pet şişe, metal atık, cam şişe, sigara izmariti, poşet ve plastik artıkları üzere yüzen atık yakalayabilir. Pakken Hoş projesi kapsamında Cif Çöpkapar’lar ile yılda yaklaşık 110 ton atık toplanması öngörülüyor.

▶️ GALATAPORT İSTANBUL’DA ÇOCUKLAR SANATKARLARLA BULUŞTU

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.