Halkbank’tan yeni ödeme sistemi atağı

Posted by

Halkbank, ticaretin kolaylaştırılması ve ticaretin tabiatı gereği oluşan risk meselesinin ortadan kaldırılması hedefiyle yeni bir ödeme sistemi oluşturdu.

Banka garantisiyle vadeli ödeme ve satış yapılmasına imkân sağlayan ‘Halkbank Teminatlı Dijital Ödeme Sistemi’, ticaretin başladığı andan neticelenmesine kadar ödeme ve tahsilatı teminat altına alıyor.

Halkbank’tan husus ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

“Halkbank Teminatlı Dijital Ödeme Sistemi; vadeli mal ve hizmet alımlarında borçlu tarafında ödemenin, alacaklı tarafında ise tahsilatın banka garantisinde gerçekleşmesini sağlayan yeni bir finansman eseridir. Bu yeni eser, borçluya ödeme vadesinde hesabında para olmasa da otomatik olarak kredi limitinden borcunu ödeme imkânı sağlarken, alacaklıya da vadesinde tahsilat teminatı sunmaktadır.

Çek, senet, teminat mektubu üzere eserlerin yerine kullanılabilir

Ticaretin inanç içinde yürütülmesine katkı sağlama amacıyla oluşturulan sistem, çeşitli avantajlarla öne çıkıyor. Alacaklı, mal bedelini vadesinde tahsil edeceğinden emin halde ticaretine devam ederken, borçlu da banka garantisiyle çalışarak ödemelerini tam ve vaktinde gerçekleştirme rahatlığına kavuşuyor. Garantili Dijital Ödeme Sistemi, ticarette ağır olarak tercih edilen çek, senet, teminat mektubu üzere enstrümanların yerine de kullanılarak, operasyonel kolaylık ve maliyet avantajı sunuyor. Borçlu tarafa Teminatlı Ödeme Sistemi limit tanımlaması yapıldıktan sonra tüm süreçlerin Halkbank’ın kurumsal internet şubesinden de gerçekleştirilebiliyor olması, müşterilere pratiklik ve takip rahatlığı sağlıyor.

Ticaretin başından sonuna kadar güvence

Uygulamanın ticaretin her iki tarafına da vadesinde ödeme ve tahsilat teminatı verdiğini vurgulayan Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, “Ticari bağlarda ödeme ve tahsilatların vaktinde gerçekleşmesi, pek çok işletme için epeyce kıymet taşımaktadır. Ayrıyeten ticaretin tabiatı gereği oluşan risk ve taraflar ortasında oluşabilecek itimat sorunu, iş yapılmasını engelleyecek boyuta ulaşabilmektedir. Bu hususlara tahlil bulmak üzere oluşturduğumuz dijital ödeme sistemi, ticaretin başından sonuna kadar ödeme ve tahsilatın Halkbank tarafından garanti altına alınmasını sağlamaktadır. Yeni hizmetimizin, vadeli alım satım yapan tüm işletmelerin işlerini kolaylaştırmasını ve büyümelerine yönelik olumlu tesir yapmasını beklemekteyiz” diye konuştu.

Sistemin devreye girmesi için borçlu tarafa bir Halkbank şubesinde ‘güvenceli dijital ödeme sistemi limiti’ tanımlanması gerekiyor. Alacaklı tarafın ise Halkbank’ta etkin bir ticari vadesiz mevduat hesabının ve kurumsal internet şube üyeliğinin bulunması kâfi. Borçlu tarafından girilen ödeme buyruklarına ait süreçler, internet şubesi üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Kurumsal, ticari ve KOBİ segmentlerindeki işletmeler faydalanabiliyor

Halkbank’ın bu yeni hizmetinden kurumsal, ticari ve KOBİ segmentleri içinde yer alan; yurt içi alışlarını vadeli yapan imalatçı firmalar, toptancı ya da üreticilerden alımlarını vadeli yapmak isteyen perakende satış noktaları, eser tedariklerini vadeli gerçekleştiren turizm işletmeleri ve tüm dallarda çek, senet yerine banka teminatlı eserleri tercih etmek isteyen işletmeler yararlanabiliyor. “

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.