Hollanda’da, mültecilere dayanak yürüyüşü düzenlendi

Posted by

Hollanda’da, Mülteci Vakfı tarafından bu yıl 13’üncüsü düzenlenen ‘Mültecilerin Gecesi’ dayanak yürüyüşüne 4 bin kişi katıldı.

Rotterdam, Amsterdam, Utrecht, Nijmegen, Den Haag ve Tilburg kentlerinde lokal saatle 00.00’da başlayan yürüyüş 09.00 civarında son buldu.

Binlerce kişi 40 kilometre yürüdü, toplam 1 milyon 140 bin 70 euro bağış toplandı.

“Mülteci sorunu giderek büyüyor”

AA’nın haberine nazaran; 40 kilometrelik yürüyüşte, mültecilerin yeni bir yaşama kavuşma hayaliyle katettikleri uzun uzaklıklara dikkat çekilmek istendi.

Yürüyüş için Rotterdam’a gelen Tineke de Vries, az da olsa mültecilere maddi ve manevi takviye olmak için yürüyüşe katıldığını belirterek şu tabirleri kullandı:

“Mülteci sorunu giderek büyüyor ve bu, insanlık için büyük bir dram. Televizyonda müthiş imajlar görüyoruz. Artık de Ukrayna’da başladı bu sorun.”


“Duyarsız kalamazdım”

Yürüyüşe 5. sefer katılan ve ismini vermek istemeyen bir kişi de dünya genelinde 100 milyon mültecinin olmasının “inanılmaz” ve anlaşılması sıkıntı olduğuna dikkati çekerek, “Ben buna karşı duyarsız kalamazdım. Bizim bulunduğumuz inançlı bir ortamda yapabileceğimiz tek şey bu çeşit aksiyonlar olduğu için, bunu yapmaya devam edeceğiz. 40-50 kişilik kümeyle katıldık ve toplam 10 bin euro bağış topladık.” ifadesini kullandı.

“Mülteciler için yürüdüm”

İlk sefer yürüyüşe katılan Pauline Timmerman, şunları kaydetti:

“Baya uzun bir yoldu ancak sonuna kadar gelebildiğim için memnunum. Mülteciler için yürüdüm, gece olması biraz daha farklı bir mana kattı. Gece başlayıp yavaş yavaş sabah olması farklı bir deneyim oldu.” Yürüyüşe ikinci kez katılan Helena Perfors da “Yürüyüş esnasında çok yağmur yağdı ancak yol güzergahı uygundu. Mültecilerle hem dayanışma hem de maddi dayanak olmak maksadıyla yürüdüm. 2 bin 500 euro bağış topladım.” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.