İç sınır uçak biletlerinde yeni tavan fiyat aşikâr oldu

Posted by

Havayolu şirketleri, yakıta gelen artırım ve maliyetlerdeki öbür artışlar nedeniyle iç sınır bilet fiyatlarında tavan fiyatın artırılmasını talep ediyordu. Tavan fiyatında son yapılan artışla birlikte 2022 yılında toplamda beşinci sefer iç çizgi biletlerine yansıtıldı.

Tavan fiyatında sene başında 599 lira olarak belirlenen en yüksek bilet fiyatı, kademe kademe yükseltilirken; son olarak haziran ayında 999 liraya kadar çıktı. Yeni belirlenen tavan fiyatıyla havayolları, bugünden itibaren yurt içi uçuşlarda iktisat sınıfı tek istikamet, en yüksek bilet fiyatını 1150 lira olarak satışa sunmaya başladı.

TAVAN FİYAT UYGULAMASI BİRİNCİ OLARAK 2013’TE BAŞLADI

Yeni tavan fiyatıyla iç çizgi uçuşu yapacak yolcular ‘business sınıfı’ hariç bayram ve tatil devri de dahil iktisat sınıfında artık 1449 liradan fazla bilet fiyatı ödemeyecek. İç çizgi bilet fiyatlarının tatilde ve bayram periyodunda çok artışını engellemek için 9 yıl evvel tavan bilet fiyatı uygulaması, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın teşebbüsüyle başlatılmıştı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından birinci olarak 2013 yılında iç sınırlarda tek tarafta tavan fiyat 299 lira olarak belirlenmişti. Tavan fiyatı 2021 yılı sonunda ise 499 liraydı. İç sınır business sınıfında ve dış çizgi bilet fiyatlarında ise tavan fiyat uygulaması bulunmuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.