İklim değişikliği, ziraî faaliyetleri etkiliyor

Posted by

Dünyayı tesiri altına alan iklim değişikliği sonucu Akdeniz iklimi Ege bölgesine yayıldı. Ege bölgesinde tropikal meyve yetiştiriciliği çalışmaları sürat kazandı.

Bu manada, Muğla’da örtü altı ve örtü üstü ziraî alanlarda yeni arayışlar sürüyor.

Ziraî Araştırmalar ve Siyasetler Genel Müdürlüğü (TAGEM) koordinatörlüğünde Muğla tropikal ve subtropikal meyve yetiştiriciliği kıymetlendirme toplantısı yapıldı.

“İklim şartlarının değişimi zorluyor”

Toplantının açılışında konuşan Muğla Tarım ve Orman Vilayet Müdür Vekili Muhammed Sevinç, “Değişen iklim şartları, iklim kaideleri yaptığımız üretimlerin değiştirilmesi tarafında zorluyor. Değişen iklim şartları yaptığımız mevcut ziraî faaliyetlerde birçok meseleler ortaya çıkarıyor. Hastalık ve zararlılar, hasat devirleri üzere buna misal birçok ziraî üretimde yaptığımız ziraî faaliyetleri sekteye uğratacak sıkıntılar ortaya çıkarıyor.” dedi.

“Üreticiler yeniliklere açık”

Sevinç’e nazaran, Muğla’nın mevcut iklim şartları, coğrafik yapısı ve üreticilerin yeniliklere açık olması bizi yeni uygulamaları hayata geçirilmesine katkı sunacak.

TAGEM Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yılmaz Boz’un da katıldığı toplantıda, Muğla’da yapılacak ziraî üretim çalışmalarına tam dayanak vereceklerini belirtti.

“Ege Bölgesi artık tropikal meyve yetiştiriciliğine elverişli hale geldi”

Boz, “Muğla iklim ve coğrafik olarak çok değerli bir yer. Tropikal meyvecilik konusunda yıllar öncesinden başlatılan çalışmalar var. Biz TAGEM olarak zati var olan bu çalışmalara daha fazla nasıl katkı veririz noktasında kıymetlendirme yapıyoruz. Tropikal meyve yetiştiriciliği konusunda Akdeniz bölgesi uygun bir iklime sahip. Ancak son yıllarda iklim değişikliğinin artması ile Ege Bölgesi de artık tropikal meyve yetiştiriciliğine elverişli bir bölge haline geldi. Akdeniz bölgesinde yetişen tropikal ve subtropikal meyve yetiştiriciliği Ege Bölgesi’ne yanlışsız bir kayma olursa hem bu bölgelerdeki ziraî kıymeti arttırmış oluruz, hem de yeni ziraî alanlar açmış oluruz.

Tropik ve subtropik meyve yetiştiriciliği ihracatı yapılabilir

Şayet bu bölgede tropik ve subtropik meyve yetiştiriciliğini kaydırabilirsek gereksinimimizin dışında ihracat bile yapabiliriz.” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.