İlber Ortaylı’dan Seçmene Çağrı: ‘Allah’ını Seven Çıksın Ortaya’

Tarihçi İlber Ortaylı, 14 Mayıs seçimlerinde sandığa gitmeyen seçmenlere çağrıda bulundu. 

‘Allah’ını seven çıksın ortaya’, hakikaten yurdunuzu seviyorsanız’

‘Hakikaten yurdunuzu seviyorsanız, geleceğinizi düşünüyorsanız ortaya çıkarsınız’ diyen Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, 14 Mayıs seçimlerinde sandığa gitmeyen seçmenlerin 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi için çağrıda bulundu. 

Sözcü’den Ruhat Mengi’ye konuşan Tarihçi İlber Ortaylı, yurtdışındaki seçmene de ‘Lütfen yurdunuzun durumunu dikkate alın’ uyarısında bulundu.

‘O 8 milyonu bir haftada sandığa göndermek çok kolay değil’

14 Mayıs seçimlerinde sandığa gitmeyenlere ilişkin soruya verdiği yanıtta ‘Allah’ını seven çıksın ortaya’ diyen Ortaylı, şunları söyledi: 

‘O 8 milyonu bir haftada sandığa göndermek çok kolay değil, Bir de tabii şunu söyleyeyim; şimdi tekrar seçim yapıldığında oy verenler kaç milyon artacak bilmiyorum ama bizim dışardaki Türklerin çoğunun çifte vatandaşlığı var, o çifte vatandaşlar asıl ekmek yedikleri ülkedeki partilerle ilgilenmezler, seçim günü koltuklarından kalkıp, tavlayı bırakıp gitmezler ama Türkiye seçimlerinde konsolosluklara hücum edip yüzde 70’i oy verir. Onlara da sesleniyorum; lütfen yurdunuzun durumunu dikkate alın, şu veya bu partiye oy verin demiyorum ama lütfen bir daha düşünün “Biz ne yapabiliriz” diye. Bilinçli oy verilmesi çok önemli. Türkiye’de oy kullanmayan 8 milyon insana da şunu söylemek isterim; hani derler ya ‘Allah’ını seven çıksın ortaya’, hakikaten yurdunuzu seviyorsanız, geleceğinizi düşünüyorsanız ortaya çıkarsınız. Çıkmayan insanların nerede olduğu belli, seçim dolayısıyla bazı aksaklıklar olduğu açık ama bence seçim zamanında evinde oturan adam Türkiye için kabul edilir bir vatandaş tipi değildir, onun üzerinde durmak lazım.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir