İlişkinizin Sağlığı İçin Altın Kavramı Söylüyoruz! İletişim Kurarak Aranızdaki Bağları Kuvvetlendirebilirsiniz

İletişim hayatımızın tam merkezinde yer alan bir kavram. İletişim kurmadan olmadan olmaz, iletişim kopukluğu olduğu için anlaşamamışsınız, birbirinize niye derdinizi anlatmıyorsunuz gibi cümleleri çok ikili insan ilişkilerinde çok duyuyoruz. Sağlıklı bir ilişki olması için de yapılması gereken tek şey partneriniz ile iletişim kurmak. İşte ilişkide hayat kurtaran iletişim taktikleri;

1. Partnerinizi dinleyin;

İlişkidekinin sağlıklı olması için en önemli etkenlerden biri. Partneriniz ile herhangi bir konu hakkında konuşurken her zaman kendi dedikleriniz yanında onunkileri de dinlemelisiniz.  Onu geçiştirmemek ve pür dikkat dediklerine kulak vermek, iletişiminizi bir adım öne taşıyacaktır .Bu şekilde size karşı da aynı hassasiyet gösterilecektir.

2. Fikirlerinizi duyurun;

Evet sakin olun ve dinlemeye özen gösterin dedik ama unutmamanız gereken bir şey var ise o da sevgilinizin fikirlerinin değerli olduğu kadar sizinkilerin de önemli olduğunu göstermenizdir. Karşınızdaki kişi düşüncelerinizi önemsemelidir.

3. Duygularınızı kontrol edin;

Öfke de bir duygudur. Şiddetli tartışma yaşamamak, ani bir duygu yoğunluğu ile ilişkinizi  yıpratmamak için öncelikle duygularınızı dindirmeli ve daha sonra fikrilerinizi söylemelisiniz.

4. Aklınızı bir şeyin kurcalamasına izin vermeyin;

Her ilişkide olduğu gibi aklınızı bir şey kurcalarsa göz ardı etmeden, eşinize veya sevgilinize sorun. Arada soru işareti kaldığı sürece anlaşmazlıklar doğacaktır.

5. Odağınız partnerinizde olsun;

İletişim halindeyken birebir odak oldukça önemli. Eşiniz veya sevgiliniz sizinle konuşurken odağınızı ona vermeye özen göstermelisiniz. Bu şekilde fikirlerine önem verdiğinizin farkına varacaktır.

6. Hoşlanmadığınız şeyleri söylemekten korkmayın;

Doğal olarak partnerinizde hoşlanmadığınız şeyler olacaktır. Her şeyi mükemmel olacak veya siz hepsini kabulleneceksiniz gibi bir durum söz konusu da olamaz. Bundan dolayı hoşnutsuzluklarınızı davranışlarınızla değil sözleriniz ile belli etmelisiniz.

7. Geçmişi geçmişte bırakın;

Belki de ilişki içindeyken aldığınız en yaygın tavsiyelerden olabilir. Geçmişi takılmak, sorgulamak sizi kin tutmaya, sebepsiz huzursuzluğa götürebilir. Bundan dolayı geçmişi fazla deşmemeniz, takılı kalmamanız gerekir.

8. Kafanızda biriktirip kin tutmayın;

Karşınızdaki kişi düşmanınız olmadığı için olaylar üzerinden kin tutup, huzursuzluk yaratmamaya özen gösterin. Belki de ummadığınız bir şey aranızda sebepsiz küslük yaratabilir.

9. Beden dili analizi kolaylaştırır;

Yukarda iletişim halindeyken odağın önemli olduğunu belirtmiştik. Beden dili de odak kısmında son derece önemli. Sevgilinizin beden dili ile size karşı iletişiminin ne kadar açık olduğunu anlayabilirsiniz.

10. Herhangi bir konuyu gizlemekten kaçının;

Partnerinizden bir şey gizlemek ilişkiyi kötü etkileyebilir. Gizlemek denilince son derece büyük olaylar gibi algılamayın. En ufak bir hissinizi bile anlatırken şeffaf olmalısınız.

11. Sözlerinizi kullanırken özenli olun;

Karşınızda değer verdiğiniz bir insan olduğu için ona karşı söylediğiniz cümleler seçici olmalı. Birlikte bir yol paylaştığınız kişiye özensiz cümlelerle gitmek onu değersizleştirir.

12. Sevgilinizi takdir ederek,yanında destek olun;

İletişim kurma denilince hep olumsuz noktalara değindik ama olumlu iletişiminde unutmamalısınız. Sevgilinizi pozitif cümlelerinizle yükselterek,takdir edin.

13. Sözleriniz ve hareketleriniz uyuşmalı;

İlişki içinde söylediğiniz ve savunduğunuz şeyleri hareketlerinize yansıtmalısınız. Söyledikleriniz ile eylemleriniz uyuşmazsa kendiniz ile çelişebilirsiniz.

14. Bağırmaktan ve ses yükseltmekten kaçının;

Sözlerinizi özenle seçmenin yanında bu cümleleri söylerken ses tonunuzu ayarlamanız önemlidir. Bağırarak veya ses yükselterek konuşmak sizi haklıyken haksız konuma bile getirebilir.

15. Orta yolu bulmaktan yana olun;

İlişki ve gurur zaman zaman birbirine iki düşman gibi olabiliyor. Bundan dolayı iletişim halindeyken orta yolda ilerlemek, uzlaşımcı olmak ilişkinizi kuvvetlendirecektir.

16. İletişime açık olun;

Kavga bile etseniz fikirlerinizi söylemekten çekinmeyin. 2-3 gün bile sonra olsa aklınızdaki söyleyerek, iletişim halindeki kopmadan uzaklaşın.

17. Emir vermekten kaçının, ben dilini kullanmaya özen gösterin;

Arkadaşlık ilişkilerinde bile emir kipi ile konuşmak son derece rahatsız ediciyken, eşinize veya sevgilinize emir kipi ile yaklaşmak iletişim açısında çok daha kötü sonuçlar yol açabilir. Aynı şekilde ilişkilerde  sen dili yerine ben dilini kullandığınızda çok daha sağlıklı olacaktır.

18. Tahmin üzerinden kararlar vermeyin;

Kendi düşünceniz ile sevgilinizin düşünceleri örtüşmeyebilir. Siz onun olumsuz düşündüğünü zannederken belki de kafasından geçenler olumlu yöndedir. Bu yüzden tahminden kaçının ve gerçek duygularını öğrenmeye çalışın.

19. Saygıyı iletişiminizin merkezine yerleştirin;

Yukarda anlatılan tüm her şeyin yolu saygıdan geçiyor diyebiliriz. Karşıdaki insana saygı duyduğunuzda ona karşı tavırlarınızın hepsi hoşgörü çerçevesinde gelişecektir.

20. İletişiminizin yüz yüze olmasına özen gösterin;

Yazı dili ve konuşma dili birbirinden çok daha farklı anlaşılır. Yazı dilinde samimi kurduğunuz cümleyi yansıtamayabilirsiniz. Yüz yüze konuşmak duygularınızı her zaman daha iyi yansıtmanızı sağlar.

21. Sevginizi belirtmekten kaçınmayın;

Bir kişiye sevgi duyduğunuzu belirtmek o kişiyi son derece iyi hissettirecektir. Ne koşulda olursa olsun sözlü veya davranışla sevginizi gösterin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir