İngiliz edebiyatçı Anne Bronte’nin hiç bilinmeyen istikameti

Posted by

Dünyaca ünlü İngiliz müellif Anne Bronte’nin yalnızca güzel bir edebiyatçı değil, birebir vakitte jeoloji alanında da ehil bir isim olduğu ortaya çıktı. Yapılan yeni bir araştırmaya nazaran Bronte, kitaplarının yanında arkasında ilgi cazibeli bir miras daha bırakmıştı. Evvelce muharririn bu modülleri estetik kıymetleri hedefiyle topladığı düşünülüyordu lakin araştırmacılar Bronte’nin epey şuurlu ve başarılı bir jeolog olduğunu ortaya çıkardı.

The Guardian’ın aktardığına nazaran, Aberdeen Üniversitesi’nde Bronte üzerine çalışma ve doktora yapan Sally Jaspars, husus hakkında “Jeolojiye olan ilgisini Wildfell Konağı Kiracısı’nda görebiliyoruz. Yapıtında, Humphry Davy’nin biliminden ve kitabından direkt bahsediyor” diye konuştu.

‘BİLİMSEL GELİŞMELERİ TAKİP EDEN YENİLİKÇİ BİRİYDİ’

Jaspars, Bronte Papaz Meskeni Müzesi’nde sergilenen koleksiyonun tahlilinde tıpkı üniversiteden öğretim üyeleriyle birlikte çalıştı. Leeds Üniversitesi’nde de uzmanların ortak olduğu araştırmaya nazaran, Bronte’nin taşları bir vakitler mürebbiyelik yaptığı Scarborough’da topladığı düşünülüyor. Ünlü muharririn koleksiyonu, akik, akmataşı üzere modüllerin yanında, kırmızı obsidiyen taşının az örneğini de barındırıyor.

Araştırmacıların tabirlerine nazaran, Bronte’nin bölge jeolojisine ilişkin stantların de olduğu Rotunda Müzesi’ni ziyaret ettiği düşünülüyor. Jaspars, bu çalışmanın değerini şöyle anlatıyor:

“Bu araştırmayla Anne Bronte’nin koleksiyonu üzerinde birinci kere sistematik bir biçimde çalışıldı. Böylelikle Anne hakkında bilinenlere, onun bilime istekli tarafını ve jeolojiye olan bağını eklemiş olduk. Anne Bronte, vaktinin bilimsel gelişmelerini takip eden zeki ve yenilikçi biriydi.”

‘KOLEKSİYON YETENEK GEREKTİRİYOR’

Çalışma, Anne Bronte’nin tesadüfen hoş taşlar toplamadığını ve şuurlu bir halde yarı bedelli taşları bir ortaya getirdiğini gösterdi. Koleksiyonun, jeolojik kıymeti olan taşlardan oluşması, aşikâr bir emelle bir ortaya getirildiğini gösteriyor. Bronte’nin koleksiyonu ise taşların tanınması ve toplanması için belirli bir yetenek gerektiren bir koleksiyon. Araştırma, Bronte Studies mecmuasında yayımlandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.