İnsanlık Bitmiş! ABD’nin Vietnam Savaşı’nı Kazanmak Uğruna Ortaya Attığı İçler Acısı Proje

Soğuk Savaş döneminde yaşanan en uzun soluklu çatışmalardan biri olan Vietnam Savaşı’nı duymuşsunuzdur. Milyonlarca insanın can verdiği 20 yıllık savaş boyunca taraflar tarifi olmayan acılar çekmişti. ABD’nin hiç tahmin etmediği kadar zorlandığı Vietnam Savaşı’nı kazanmak için ortaya attığı proje ise birçok insanı boş yere ölüme göndermişti… İşte detaylar! ?

2 milyon insanın hayatını kaybettiği Vietnam Savaşı’nda birçok trajediye tanıklık etti dünya.

en.wikipedia.org

20 yıl süren bu vekalet savaşında Sovyet Rusya tarafında yer alan Vietnamlıları kolay lokma sanan ABD büyük bir yanılgıya uğramıştı. Bitmek bilmeyen savaşta çeşitli politikalar deneseler de 1966 yılında yürütülen proje bir başkaydı… ?

ABD Savunma Bakanı Robert McNamara, 1966 yılında Vietnam’ı ziyaret ettiğinde savaşın gerçekliği yüzüne tokat gibi çarptı.

McNamara’nın gördüğü şey, ABD ordusunun kötü durumda olduğu ve acilen en az 100 bin askerlik takviyeye ihtiyaç duyduğu olmuştu. Ülkesine döndükten sonra ABD başkanıyla görüştüğü ilk konu da buydu.

“Project 100,000” adı verilen bir proje hazırlayarak başkana sundu: Amaç askerlik için gerekli olan zihinsel standartları düşürerek 100 bin askeri hızlıca toplamaktı.

commons.wikimedia.org

Bu askerler düşük IQ’lu, İngilizce konuşamayan, tolere edilebilecek fiziksel engeli bulunan ve fazla ya da düşük kilolu erkeklerden oluşuyordu. Ne yazık ki bu müfrezeye aşağılayıcı bir şekilde ‘Moron Corps’ yani ‘Aptallar Birliği’ adı verilmişti…

McNamara’nın amacı sadece hızlıca birlik toplamak değil yaklaşan seçimlerde oy kullanacak olan “normal” insanları harcamak istememesiydi.

upload.wikimedia.org

Ayrıca bu yolla yoksulluğun da önüne geçileceği düşünülüyordu. Böyle böyle 100 bin değil 320 bin ila 355 bin arasında asker alınmıştı. Diğerlerinden ayırt edilebilsinler diye bu askerlerin kayıt belgelerine kocaman kırmızı damgalar vuruluyordu.

Bazı askerlerin zihinsel yaşı altıyı geçmiyorken bazılarının fiziksel durumları savaşa uygun değildi. Bu insanlar resmen ölüme gönderilmişti.

Üstelik aldıkları maaşlar aynı rütbedeki diğer askerlere kıyasla da oldukça düşüktü. Savaş meydanında sayısal üstünlük dışında bir fayda getirememişlerdi ki direktifleri anlamakta güçlük çektikleri için silah arkadaşlarına da olumsuz etkileri olmuştu.

Bu proje günümüzde ABD için ‘başarısız deneyler’ arasında görülüyor. Halkın o dönem de karara karşı çıktığını belirtelim.

upload.wikimedia.org

Ancak sonuçta Vietnam’da bir zafer elde edemedikleri gibi zaten sivil hayatlarında da zorluk içinde yaşayan bu insanlar bir de boş yere ölüme gitmiş oldu. Hayatta kalanların da ömür boyu acı çekmeye devam ettiği söyleniyor.

Bu konuda siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum… ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir