İSİG Meclisi’nden çarpıcı rapor: 3 ayda 463 işçi hayatını kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG Meclisi) aylık olarak raporlaştırdığı iş cinayetlerinin Mart bilançosunu paylaştı.

Raporda mart ayında 130 kişinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiği belirtilirken bu işçilerin 3’ünün çocuk, 8’inin mülteci ve 3’ünün kadın olduğu aktarıldı. 2023 yılının ilk 3 ayında ise en az 463 işçi yaşamını yitirdi. İSİG Meclisi’nin bu verisine göre günde ortalama 5 işçi hayatını kaybetti.

Konuya ilişkin İSİG’in yaptığı açıklamada “Bu yıl da her gün ‘en az’ 5 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. En az diyoruz çünkü tespit ettiklerimiz basına yansıyanlar ya da bize bildirilenler .Bir yandan, deprem bölgesinde kaybettiğimiz işçi arkadaşlarımızın bilgisine ulaşmak neredeyse imkansız. Diğer yandan deprem gündemi nedeniyle diğer şehirlerdeki iş cinayetlerinin de basına yansıması azaldı” ifadelerini kullandı.

Mart ayında en çok inşaat işkolunda iş kazası yaşandı. İnşaat işkolunu taşımacılık, tarım ve orman, konaklama ve ticaret/büro işkolu izledi. En çok iş cinayeti, trafik kazası nedeniyle yaşandı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir