Kerkük’te ebola salgını: 1 kişi hayatını kaybetti

Irak’ın Kerkük kentinde Ebola virüsü salgını nedeniyle bir kişinin yaşamını yitirdiği, iki kişinin tedavi altında olduğu açıklandı. AA muhabirine açıklama yapan Kerkük Sağlık Müdürü Ziyad El Cubburi, salgının ilk kez görüldüğü Kerkük’te bir kişinin öldüğünü, biri ağır iki kişinin de hastanede tedavi altında olduklarını söyledi.

Salgının yayılmasına karşı kentte ‘önemli ve ciddi önlemler aldıklarını’ belirten Cubburi, bir devlet hastanesini salgına yakalananların tedavisi için tahsis ettikleri bilgisini verdi.

‘HALKI BİLİNÇLENDİRMEK İÇİN BASININ DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ VAR’

Son iki günde 30 kişi için virüs testi yapıldığını ve sonuçlarının bugün çıkacağını belirten Cubburi, salgının önüne geçmek için alınan önlemleri artıracaklarını kaydetti. Basından da destek isteyen Cubburi, “Vatandaşların bilinçlenmeleri ve alınan önlemlere uymaları için basının rolü oldukça önemli. Bunun için basının desteğine ihtiyacımız var” dedi.

Kerkük Veteriner İşleri Müdürü Mansur Beyatlı da hayvancılığın yoğunlukla yapıldığı tüm ilçe, kasaba ve köylerde olağanüstü önlemler başlatıldığını aktararak, şüpheli yüzlerce hayvandan test için kan örnekleri alındığı bilgisini paylaştı.

İlk kez 1976’da Kongo’da ortaya çıkan Ebola, Aralık 2013’te Batı Afrika’da yeniden görülmüştü. ​​​​​​​Gine, Liberya ve Sierra Leone’de 2014-2017 yıllarında yaşanan salgında yaklaşık 30 bin kişiye Ebola virüsü bulaşmış ve 11 binden fazla kişi yaşamını yitirmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx