KKTC’de maymun çiçeği virüsüne rastlanmadığı bildirildi

Posted by

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sıhhat Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Afrika’da endemik olarak görülen maymun çiçeği virüsünün 13 Mayıs 2022’den bu yana virüs için endemik olmayan 12 ülkede görüldüğü hatırlatıldı.

21 Mayıs prestijiyle 92 kesin olay ve incelemeleri devam eden 28 kuşkulu durumun Dünya Sıhhat Örgütüne (DSÖ) bildirildiği söz edilen açıklamada, olayların endemik bölgelere seyahat kontakları bulunmadığı ve bu tarihe kadar vefat hadisesi bildirilmediğine değinildi.

BİRİNCİ HADİSE 1970’DE GÖRÜLMÜŞTÜ

Maymun çiçeği virüsünün birinci olarak 1958’de maymunlarda tespit edildiği hatırlatılan açıklamada, insanlarda birinci hadisenin 1970’de Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden bildirildiği vurgulandı.

Açıklamada, hayvanlardan insanlara geçebilen virüsün endemik olduğu ülkelerin, Benin, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Gabon, Gana (yalnızca hayvanlarda tanımlanmıştır), Fildişi Kıyısı, Liberya, Nijerya, Kongo Cumhuriyeti, Sierra Leone ve Güney Sudan olduğu aktarıldı.

Maymun çiçeği kuşkusu olan rastgele bir hastanın araştırılması gerektiği ve doğrulanırsa lezyonları kabuklanana, kabuk düşene ve altında yeni bir deri katmanı oluşana kadar izole edilmesi gerektiği kaydedilen açıklamada, bu nedenle ateşle bağlı olağandışı döküntü, veziküler, püstüler lezyonlar yahut lenfadenopati ile başvuran hastalarla ilgili sinyaller konusunda tetikte olunması gerektiği belirtildi.

Açıklamada, “Bugüne kadar ülkemizde maymun çiçeği virüsü tespit edilmemiş olup, Sıhhat Bakanlığı DSÖ ve öteki milletlerarası sıhhat örgütlerini takip etmekte olup, hususla ilgili virüsün görülmesi halinde yapılması gerekenleri hayata geçirmek için çalışma başlatmıştır” denildi.

İRAN’DA 10 KATLI BİNA ÇÖKTÜ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.