Konutta takviye paketlerinin kesimi hareketlendirmesi bekleniyor

Posted by

Türkiye’nin süratli büyümesinin lokomotifi olarak bilinen inşaat bölümü son 2-3 yılda daralma içine girdi.

İnşaat kesimi temsilcileri, yaşanan ıstıraba karşın yeni projelerle büyüdüklerini açıkladı.

Birinci defa konut alacaklara yönelik açıklanan konut finans paketinin ise bölüme tesirleri bu daralmayı aşmayı hedefliyor.

“Çözüm paketi inşaat bölümünü hareketlendirecek”

İHA’nın haberine nazaran; konut dalında yer alan yetkililerden Emin Adanur, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir müddet evvel konut finansman paketi açıkladı. 3 farklı tahlil içeren kredi dayanağı sağlayacak olan bu paket, bölümümüzü hareketlendireceği beklentisindeyiz.” diye konuştu.

Adanur, ayrıyeten dalın geldiği noktayı şöyle kıymetlendirdi:

“Süreçte devlet, özel dal işbirliğinde bir taraftan zelzele ve heyelan içeren riskli bölgelerdeki yapılar kentsel dönüşümle inançlı ve konforlu hale getirilirken, başka tarafta yeni konut alanlarında çağdaş binalar yükseldi. TOKİ ile dar gelirli vatandaşlarımız ucuz ve inançlı konut sahibi oldu. Türkiye’nin yapı stoku revize edilirken, inşaat firmalarının da kendini teknik takım, proje, kullanılan gereç ve vizyon manasında güvenlik ve konfor odaklı değişim ve dönüşüm sağladı. Bu değişimin bilhassa son 10 yıl içinde belediyeler ve özel bölüm işbirliğiyle de İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara, Muğla, Kocaeli üzere büyük kentlerin gelişiminde yeni cazibe merkezlerini ortaya çıkardı. Birbirinden farklı konseptlerde çağdaş şehirciliğin yeni hayat ve alışveriş merkezlerinin bir ortada olduğu yeni yerleşim alanları bilhassa Rusya, İngiltere, Almanya, Hollanda üzere Avrupa ülkeleri ile Ortadoğu ülkeleri için çekim alanı oluşturdu.

“İnşaat, 200’e yakın alt sekmentiyle büyük bir sektör”

Bir anda konut patlaması yaşandı. Lakin bu hareketlilik, son 3 yılda evvel pandemi, akabinde döviz kuru oynaklığı, enflasyon artışıyla ortaya çıkan hayat pahalılığı ve son olarak Rusya-Ukrayna Savaşı’nın getirdiği tedarik zincirinin bozulmasıyla daralma içine girdi. Demir, çelik, çimento, güç ve öbür girdi maliyetlerinin artışı, pek çok büyük firmanın yeni yatırımlarını dondurmasına, devam edenleri durdurmasına ve küçük işletmelerin de kapanmasına yol açtı. Bu kesim 200’e yakın alt sekmentiyle büyük bir kesim. Şu anda konut fiyatlarının durdurulamayan artışı işte bölümümüzde daralmanın sonucudur.” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.