Köylere ömür geldi: Hayat uzunluğu eğitim

Posted by

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), atıl durumdaki köy okullarını ‘Köy Hayat Merkezi’ne dönüştürüyor. Proje sayesinde yine hareketlenen binalardan biri de Altındağ’a 30 km uzaklıktaki Aydıncık Köy Hayat Merkezi. Ağır ilgi gören merkezin içerisinde 7’den 70’e herkese hitap edecek atölyeler yer alıyor. Dikiş, müzik, masal, tabiat ve fen okulu, anasınıfı yer alıyor. Haftanın her günü açık olan kurslarda 09.00-20.00 ortasında eğitim veriliyor.

HAYAT UZUNLUĞU EĞİTİM

Bağlama kursuna 17, arıcılık kursuna 16 kişi, anaokuluna da 25 öğrencinin geldiği merkez Altındağ Halk Eğitim Merkezi Müdürü Cihan Yıldırım, uygulama ile köylünün tarımdan daha çok randıman elde etmesi, iktisada katkı sağlanması ve yazın kentlerdeki çocukların köy ömrünü öğrenmelerinin amaçlandığını söyledi. Yıldırım, şöyle konuştu: “Kişisel gelişim, sanatsal ve ziraî kurslar veriliyor. Budama, sürü idaresi vb. kurslar ile köylümüzün daha çok randıman elde etmesi sağlanacak. 9 yaşında bağlama çalan kursiyerimiz de var, 80 yaşında arıcılık kursuna gelen kursiyerimiz de. Hayat uzunluğu eğitim güçlendiriliyor. Ayrıyeten kentteki çocuklarımız da köy ömrünü öğrenecekler, doğal ömrü görecekler.”

Konser vereceğiz

Bağlama kursu veren Sevtap Aktaş, “Bu kurslar sayesinde türkülerimizin kıssalarıyla birlikte bilinmesini sağlayacağız. Eğitim sonunda köyümüzde bir konser vermeyi planlıyoruz. Öğrencilerimiz ortasındaki cevherleri yakalamaya çalışacağız” diye konuştu. Zirai eğitmeni mühendis Seher Can ise köylünün gereksinimine nazaran ziraî kurslar verdiklerini söyledi. Anaokulu öğretmeni Cemile Oruç, çocukların doğal hayatla buluşmasının, gelişimleri açısından değerli olduğunu vurgulayarak, “Şu an bile etraf köylerden gelen birçok öğrencimiz var” biçiminde konuştu.

Burada toprağa dokunuyoruz

Batıkent’te oturan ve sık sık köye gelen 60 yaşındaki Metin Zorba, “Müziğe merakım vardı, bağlamayı seviyorum. Bizim için hoş bir aktivite oldu.” derken 21 yaşındaki Kardelen Kâfi Kıymetli de “Bu yaz tatilimi kursta geçireceğim” sözlerini kullandı. Köyün yerlisi olan ve arıcılık eğitimi alan 62 yaşındaki Osman Şen, eğitimin akabinde arıcılık yapmak istediğini söyledi. 5 yaşındaki Kardelen Aksu, “Burada toprakla oynayabiliyoruz.” derken Aysun Kaya da “Köyde toprağa dokunmaktan, hayvanlarla ilgilenmekten ve yeni arkadaşlıklar kurmaktan mutluyum” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.