Kurbanlık fiyatları belirli oldu

Posted by

Kurban Bayramı’na 1.5 ay üzere bir mühlet olmasına karşın zincir hipermarketler şimdiden kurbanlık satışına başladı. Bu yıl üretici ise kurbanlıklara enflasyona paralel olarak yüzde 10’un üzerinde artırım uygulayacak. Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Lideri Bülent Tunç, bu yıl kurbanlık kısmı için ülke genelinde gereğince hayvan olduğunu, hasebiyle et fiyatlarının artmasını gerektirecek bir durum olmadığını söyledi.

Zincir marketlerin de gelecek talebi karşılamak için şimdiden kurban satışına başladığının altını çizen Tunç, bilhassa İstanbul’da Kurban Bayramı’na 10 gün kala satışların hareketlendiğini ve sayıların semtlere nazaran bile değişkenlik gösterdiğini söz etti.

“Maliyet fiyatı artabilir” Sabah`ın haberine nazaran, bu yıl küçükbaş hayvanın ortalama 1,000, büyükbaşın ise ortalama 7000 liradan başlayan fiyatlarla satışa çıkmasını öngördüklerini lisana getiren Tunç, en büyük kahrın yükselen döviz kuru nedeniyle maliyeti artan yem ve yakıt olduğunu kaydetti.

Buna bağlı olarak hayvan üreticisinin enflasyonun üzerinde bir artırımla satışa çıkmasının da mümkün olduğunu vurgulayan Tunç, “Üretici bir yıl boyunca verdiği emeğin karşılığını almak istiyor. Hasebiyle ağustostaki döviz kuru fiyatlarda belirleyici olacak” sözlerini kullandı.

Geçen yıl pazarda büyükbaş hayvanın fiyatı 6 bin ile 22 bin lira ortasında değişirken, küçükbaş kurbanlıklar ise 600 lira ile bin 200 lira ortasında satışa çıkmıştı.Yapılan satışlardan ise toplamda 10 milyar liranın üzerinde gelir elde edilmişti.

“Kilo fiyatı 20 YTL`den başlayacak” Geçen yıl yaklaşık 1 milyon 200 bin büyükbaş kurbanlığın pazarlara girdiğini ve 900 bine yakınının satıldığını belirten Tunç, “Büyükbaş kurbanlığın canlı kilogram fiyatlarına 18-20 lira demiştik, ortalama 18 lira civarında sayılara satış yapıldı. Bu yıl da ortalama 20 liradan başlar” diye konuştu. Geçen yıl satılan küçükbaş hayvan sayısı ise 2.2 milyon oldu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.