Maske Takarken Gözlüğünüzün Buğulanmasını Önlemek İçin 5 İpucu

Posted by

Maske kullanımı birkaç aydır bırakmıştık. Ta ki birkaç gün öncesine kadar sıhhat bakanının korona hadiselerinin tekrar artmasını duyurması ile birlikte. Olayların artması ile birlikte birden fazla kişi tekrar maske takmaya başladı. Maske takmak, sıcak havayı solumak ve akabinde gözlüğünüzü buğulandırmak manasına gelir. Neyse ki, maske takarken bunun olmasını önlemek için birkaç uygun ipucu var.

MASKE TAKARKEN ARTIK SİSLİ GÖZLÜK YOK

Gözlüklerinizin buğulanmasını nasıl önleyeceğinize dair ipuçlarına geçmeden evvel, maskeyi nasıl düzgün formda takacağınızı bilmek değerlidir. Her şeyden evvel, ellerinizi yeterlice yıkamanız ve kurutmanız gerekir. Daha sonra maskeyi, gerçek maskenin kendisine dokunmadan elastik bantlardan alacaksınız. Akabinde halkaları kulaklarınızın ardına koyun ve maskeyi çıkarırken tekrar yalnızca lastiklere dokunun. Bez maskeleri kapalı bir plastik torba içinde saklayın ve kullanılmış ve yeni maskeleri bir ortada tutmayın. El çantanıza açık maskeler koymayın, bu virüsün yayılmasına neden olabilir. Bu durumda virüs öbür eşyalarınıza bulaşabilir.GÖZLÜK CAMLARININ BUĞULANMASINI ÖNLEMEK İÇİN İPUÇLARI

Maskenize nefes aldığınız için gözlükler buğulanır. Bu, sıcak ve nemli nefesin göz altı da dahil olmak üzere birkaç küçük açıklıktan kaçmasına neden olur. Sıcak hava yükselir ve gözlüğünüzün camlarının gerisine geçer. Sonuç? Daima olarak bir lens temizleme bezi ile kurutulması gereken can sıkıcı, buğulu camlar. Gözlüklerinizi daima olarak kurutmak zorunda kalmamak için aşağıdaki ipuçlarından birini deneyin.

1. BULAŞIK SABUNU

Gözlüklerinizin buğulanmasını önlemek için yararlı bir ipucu bulaşık deterjanı kullanmaktır. Lenslerin üzerine küçük bir damla bulaşık deterjanı damlatın ve lens temizleme bezi kullanarak (özellikle iç kısmını) uygunca ovalayın.

2. TIRAŞ KREMİ

Diğer bir seçenek de gözlüğünüzün camlarında tıraş kremi kullanmaktır. Lenslere biraz tıraş kremi koyun. Bir bez kullanarak lenslerin her iki tarafına da sürtün. Ilık suyla yıkamadan evvel biraz oturmasına müsaade verin.3. FARKLI BİR MASKE KULLANIN

Bu ipuçları işinize yaramadı mı? Maskeniz burnunuzun üzerine tam oturmamış olabilir. Burnunuzun haline nazaran şekillendirebileceğiniz, üstünde metal bir şerit bulunan bir maske satın alın. Bu, çok fazla sıcak havanın maskeden çıkmasını maniler.

4. MASKENİZİ YANLIŞSIZ TAKIN

Alışmak biraz vakit alıyor ve birçok insan şimdi maskelerini yanlışsız biçimde takmıyor. Maskeyi burnunuza mümkün olduğunca aşağıda takarken gözlerinize mümkün olduğunca yakın tutmaya çalışın. Bu, gözlüklerinizin bu kadar çabuk buğulanmasını önlemenin öbür bir yoludur.

5. GÖZLÜKLERİNİZE ÇOK SIK DOKUNMAYIN

Bazı beşerler için gözlüklerine daima dokunmak bir alışkanlık gücüdür. Maske takarken bunu mümkün olduğunca az yapmaya çalışın. Bu, gözlüğünüze dokunduktan sonra camlara sıcak havanın girmesini de önleyecektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.