‘Mobbing’ savlarıyla gündem olmuştu: Nükhet Hotar ikinci sefer rektörlüğe aday oldu

Posted by

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde (DEÜ), “adrese teslim kadro”, “mobbing” ve daha birçok tartışma ile gündeme gelen mevcut Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar’ın 4 yıl olan yasal rektörlük mühleti 15 Temmuz tarihinde doluyor. Üniversitenin yeni rektörünün kim olacağı merakla beklenirken, geçtiğimiz günlerde yaptığı basın toplantısı ile Hotar da rektörlük için YÖK’e müracaat yaptığını duyurdu.

Gazete Duvar’dan Cihan Başakçıoğlu’nun haberine nazaran; Hotar’ın durumunun birkaç hafta içerisinde netleşmesi bekleniyor. Fakat, YÖK tarafından İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil’in soru önergesine verilen cevapta Rektör Prof.Dr. Hükhet Hotar ile ilgili detaylar dikkat cazip.

HOTAR HAKKINDA FARKLI TARİHLERDE 50 ŞİKAYET DİLEKÇESİ VERİLMİŞ

Yanıtta, Hotar hakkında farklı bireyler tarafından türlü tarihlerde gönderilen toplam 50 adet şikayet dilekçesi bulunduğu belirtildi. Bu şikayet dilekçelerinden 45’inin incelendiğini ve yapılacak rastgele bir süreç bulunmadığını söz eden YÖK, 5 adet şikayetin incelemesinin devam ettiğini, 1 adet de ceza soruşturması bulunduğunu belirtti. YÖK’ün süreç yapmaya gerek görmediği 45 dilekçenin yaklaşık 20’si hakkında ise şikayet sahipleri tarafından kişisel olarak dava açıldı. Davaların Ankara Yönetim Mahkemeleri’nde karar evresinde olduğu, ayrıyeten eski YÖK Lideri Yekta Saraç periyodunda tesis edilen ceza soruşturması sonucunda rektör Prof.Dr. Nükhet Hotar’ın da ortalarında bulunduğu birçok öğretim elemanı hakkında “Lüzum-u Muhakeme Kararı” verildiği öğrenildi. Bu karara ait evrakın da Danıştay’da olduğu söz edildi.

MAHKEME YÖK’ÜN KARARINI İPTAL ETTİ: ARGÜMANLAR ARAŞTIRILSIN

Bu şikayetlerden biri ise geçtiğimiz günlerde karar bağlandı. DEÜ akademisyenlerinden Doç. Dr. Alım Çelik, Tarih Bölümü’nde Yakınçağ Anabilim Kısmı Başkanlığı’na atanan ve “yayınlarında intihal olduğu” belirtilen Doç.Dr. T.T’ye “adrese teslim kadro” ilanı çıkarıldığı gerekçesiyle Rektör Hotar ve Hukuk Müşaviri Vekili Sezgi Öktem Songu hakkında YÖK’e başvurdu. YÖK kelam konusu tezler hakkında süreç yapmaya gerek görmedi. Lakin kelam konusu kararın yargıya taşınmasının akabinde Ankara 11’inci Yönetim Mahkemesi tezlerin araştırılması gerektiğini vurgulayarak, YÖK’ün kararını iptal etti.

Mahkeme kararında, “Bahse husus takıma ataması yapılan öğretim üyesi hakkında etik ihlalinden inceleme başlatıldığı, bu durumun da ayrıntılı araştırmaya muhtaç olduğu, davacıya 20 ay geçmesine karşın takım verilmediği fakat öbür akademisyene direkt takım verildiği; ilanın bireye özel olduğuna ait rapor bulunduğu, bu konunun da açılacak soruşturma kapsamında kıymetlendirilmesi gerektiği anlaşılmaktadır” tabirlerini kullandı.

‘HAKKINDA SORUŞTURMA OLAN REKTÖRÜN YİNE ATANMASI SAKINCALIDIR’

Görev mühleti dolmak üzere olan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar’ın yine adaylığını Eğitim Sen İzmir 3 No’lu Üniversiteler Şubesi Lideri Doç. Dr. Ümit Akıncı, kıymetlendirdi. Hotar devrinde yaşanan usulsüzlüklere değinen Akıncı, “Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatma Seniha Nükhet Hotar’ın misyona atandığı 2018 yılından itibaren üniversitenin bileşenleri olan akademisyenleri, idari işçisi ve öğrencileri amaç alan ve değerli bir kısmı hukuka uyarlılık bulunmadığından mahkemelerce iptal kararları verilen ihmali ve icrai iş ve hareketlerine şahit olduk. Kısım ve Anabilim Anasanat Kısmı başkanlıkları da dâhil atama-yükseltme, açılan disiplin soruşturmaları, Sayıştay raporlarında tespit edilen ihmal ve usulsüzlükler, mobbing, akademik özerkliğin ve tabir hürriyetinin hiçe sayılması, heyet üyelikleri ve bilim imtihanları ile akademisyenlerin iş akitlerinin feshedilmesi üzere ağır ve önemli olaylar sıklıkla basına yansımıştır” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.