Modada “less is more” akımı bayan portreleriyle tuvale yansıdı

Posted by

Modada en yeni trendlere istikamet veren vakitsiz dizaynlar ile bayanlar ortasındaki benzerlikler, moda ve fotoğraf sanatını ortak noktada buluşturdu. Çılgın ressam Salvador Dali’nin uçlarda gezinen fikirlerinin moda dizaynlarına uyarlanmasıyla başlayan tuval ve kumaş işbirliği, moda tasarımcılarına ilham oldu. Modada zamansızlığın en çetin savunucularından Moda Dizayncısı Simay Kışlaoğlu, imza attığı yağlı boya portrelerde bayanın çok taraflı karakteri üzerinden vakitsiz dizaynları tanımlıyor.

Kadının çok taraflılığını işlediği portreleriyle pandeminin hızlandırdığı “less is more” akımının fonksiyonel özelliklerini vurguladığını belirten Simay Kışlaoğlu, “Modada ‘az çoktur’ yaklaşımına sahip vakitsiz dizaynlar, tıpkı bayanlar üzere içinde barındırdığı zenginliklerle tüketicilerin kimliğinin tamamlayıcılığını üstleniyor. Süratli tüketim furyasının yarattığı tek tipleştirmeye geçit vermeyen vakitsiz dizaynlar, müsrifliğin önüne geçiyor. Aile içinde, iş hayatında, sokakta, ömrün her noktasında istikrar ögesi olarak misyon üstlenen bayanlar da becerili elleriyle ömrü akla yatkın yönetme gücüne sahip. İçgüdülerini ve hislerini nerede bırakmaları ve nerede mantığı devreye almaları gerektiğini çok güzel biliyorlar. Vakitsiz dizaynlarda bir ortaya gelen estetik ve yalınlığın temsilcisi olarak vakti çok yeterli yönetme gücüne sahipler. Bayanlar ile modada vakitsiz dizaynların ortak özelliklerini, portrelerimdeki farklı yüzlerle yansıtıyorum. Portrelerimdeki bayanlar vakitsiz dizaynların sesi oluyor” tabirlerinde bulundu.


Simay Kışlaoğlu

KADINLAR VE VAKİTSİZ DİZAYNLAR ORTASINDAKİ BENZERLİKLERİ YANSITIYOR

Zamansız dizaynların, minimalizm üslubu özgür, rahat, kolay ve sade çizgileriyle şıklığı bireye özel olarak tanımladığına dikkat çeken Moda Dizayncısı Simay Kışlaoğlu, “Kadınlar vakit zaman içgüdüsel dürtüleriyle vakit zaman da mantıklarıyla yarattıkları dünyalarında kendi özgürlük alanlarının çerçevesini çiziyor. Vakitsiz dizaynlarda olduğu üzere bayanların yüzlerindeki her çizgi onları özel kılıyor. Her biri farklı kimliğe sahip bayanlar, emeklerinin gücüyle farklı insanların da ömrünü şekillendirirken, sanayi makinelerin değil emeğin gücüyle hazırlanan vakitsiz dizaynlar da bayanların bu fonksiyonunu moda dalına kazandırıyor. Bu benzerliklerden ilham alarak imza attığım yağlı boya portrelerimde bayanın tabiatında yer alan masumiyeti özgürlük, özgüven, manevi zenginlik, huzur ve sevgi kavramlarıyla farklı açılardan ele alıyorum. Kırmızının gücünü, mavinin uçsuz bucaksız özgürlüğüyle birleştirerek bayanların bitmek tükenmek bilmeyen gücünü ve hudut tanımazlığını anlatıyorum” diye belirtti.

SANATA VE SANATKARA DAYANAK ÇAĞRISI

Portrelerini standa dönüştürmeyi hedeflediğine değinen Simay Kışlaoğlu “Ressam kimliğimle geliştirdiğim vakitsiz dizaynlarımı moda tutkunlarına ulaştırmakta zorluk yaşamıyorum. Fakat bir ressamın üretimlerini sanatseverlerin beğenisine sunması bu kadar kolay olmuyor. Kişi ve markalar tarafından desteklenmeyi bekliyor. Örneğin, 90’larda Andy Warhol’un pop-art’a dönüştürdüğü Marilyn Monroe ve James Dean çizimleri Versace sayesinde yine hayat bulmuştu. Türkiye’de de emsal teşebbüslerin yaşanması için daha çok stant düzenlenerek genç sanatkarların desteklenmesi koşul. Sanata ve sanatkarlara verdiğimiz takviye, ülkemize katma bedel sağlayan yeni markaların doğuşunu hızlandırabilir” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.