Muharrem İnce: Kocaeli Valisi derhal vazifeden alınmalı

Posted by

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, “Devletin bugünkü tarifi laiklik olsa da ki biz laikliği yanlış anlıyoruz hala. Bu ülkede ket, çelik fanus devletin ideolojisi İslam’dır” kelamlarına Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce reaksiyon gösterdi.

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz katıldığı bir aktiflikte “Devletin bugünkü tarifi laiklik olsa da ki biz laikliği yanlış anlıyoruz hala. Bu ülkede ket, çelik fanus devletin ideolojisi İslam’dır” tabirini kullanılmıştı. Yavuz açıklamasının devamında şu tabirleri kullanmıştı:
* Devletin bugünkü tarifi laiklik olsa da ki biz laikliği yanlış anlıyoruz hala. Bu ülkede ket, çelik fanus devletin ideolojisi İslam’dır. Lozan’a bakarsanız Lozan da birebirdir. Bu ülkede yalnızca ve yalnızca azınlıklar gayrimüslimlerdir. Bir daha söylüyorum. Atatürk’ü de anlamayanlar var ülkede, devleti de anlamayanlar var. Bu ülkede azınlıklar yalnızca ve yalnızca gayrimüslimlerdir.

* Müslüman hiçbir öge bu ülkede dün de bugün de azınlık değildir. İster Boşnak asıllı, ister Kürt asıllı. Bunların hepsi asli ve kurucu Türkiye Cumhuriyeti Devletinin vatandaşlarıdır ve eşit haklara sahiptir. Şayet o denli olsaydı; Bu ülkede sanıldığı üzere, bölücülerin yaptığı üzere, hiçbir Kürt bu ülkede ne bakan olabilirdi ne de Cumhurbaşkanı olabilirdi ne Hoca olabilirdi.

“İSLAM’IN ÖNDERLİĞİ HALA BU MİLLETTE”

* Osmanlı’da da Padişahların yanındaki şeyhülislamlara bakarsanız yeniden onların Kürt asıllı olduğunu görürsünüz. Bizim bir etnik sıkıntımız yok. Tıpkı yolun yolcusu muyuz? Sevincimiz bir mi? Davamız bir mi? Bu ülkenin her bir rengini kucaklıyoruz. Kimsenin siyasi görüşten ötürü halimiz kelam konusu değil.

* O yüzden İslam’ın önderliği hala bu millette. Bu anlayışı lütfen bozmayın olur mu? Bu anlayış değerli bir anlayış. Katiline aşık bir jenerasyon yetiştirdiğinizde felaketle yüz yüze gelirsiniz. Bugün yaşadığımız 1918 travması. Bizde birçok insanın maalesef zihninin işgal edilmesine neden olmuştur.

MUHARREM İNCE: DERHAL MİSYONDAN ALINMALI

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’a bir reaksiyon de Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce’den geldi. Toplumsal medya hesabından açıklama yapan İnce, şu sözleri kullandı:

* Türkiye Cumhuriyeti; demokratik, laik ve toplumsal bir hukuk devletidir. Anayasal sisteme karşıt açıklamalar yapan Kocaeli Valisi derhal vazifeden alınmalı ve hakkında idari ve yasal süreç başlatılmalıdır.

Yavuz’un kelamları hakkında başta Atatürkçü Fikir Derneği (ADD) olmak üzere birçok kurumun kabahat duyurusunda bulunacağı belirtildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.