Muhsin Yazıcıoğlu için 2 helikopter kiralanmış

Posted by

Kahramanmaraş 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıklardan kimileri katıldı, farklı davalar nedeniyle cezaevinde bulunan ortalarında FETÖ’nün darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanına suikast timinde yer aldığı gerekçesiyle mahkum edilen ve bu evrakın da sanıkları olan Davut Uçum ile Aydın Özsıcak’ın yer aldığı 4 sanık, Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.

Duruşmada, Yazıcıoğlu’nun yakınlarıyla taraf avukatları da hazır bulundu.

Mahkeme Lideri, evvelki celse şahit olarak dinlenmesine karar verilen Erol Yıldız’ın vefat ettiğine ait medyada haberler yer aldığını lakin nüfus kaydına vefat bilgisinin işlenmediğini ve öteki şahitlerin hazır edildiğini kaydetti.

Devrin muhafaza polislerinden şahit Y.Y, Yazıcıoğlu’nun 1997-2000 ile 2003 yılından kaza anına kadar müdafaa polisliğini yaptığını belirtti.

Mahkeme Lideri, “silahlı terör örgütüne üye olma”, “yalan tanıklık” ve “suç uydurma” kabahatlerinden cezalandırılması istenen evrak sanıklarından Ünal Kurt’un, devrin özel yetkili savcılığına bilinmeyen şahit olarak verdiği sözünde, “Kaşif Kozinoğlu’nun kendisine bir çanta verdiğini içerisinde değerli bilgilerin yer aldığını sav ettiği çantayı Yazıcıoğlu’na verdiği ve yanında iki muhafazasının bulunduğu” tarafındaki tabirlerini hatırlatarak, şahide kelam hakkı verdi.

Y.Y, Ünal Kurt’u tanımadığını belirterek, “Benim vazifede olduğum sürece bu türlü bir şey gerçekleşmedi. Muhsin liderin bu türlü saklı işlerin içinde olduğunu düşünmüyorum. Güvenlik açısından içinde ne olduğunu bilmediğimiz çantayı almayız. Buna benzeri bir olay yaşanmadı. Yanlışsız bulmuyorum bu türlü ifadeleri” dedi.

“Çantanın teslim edildiği tarihte vazifeli kimdi?” sorusunu Y.Y, “İl dışı seyahatlerinden evvel bahse bahis kente faks çekeriz. Şu anda hangi arkadaş misyonlu hatırlayamıyorum lakin o fakslara bakılırsa tespit edilir. Lakin öbürleri de çanta almaz. Liderin her şeyi net ve açıktır, dostluğu da düşmanlığı da açıktır.” diye yanıtladı.

Yazıcıoğlu’nun muhafazalığı sırasında kuşkulu kaza yaşandığı sorusuna Y.Y, 2008 yılında tünelde yaşanan kazanın kuşkulu olduğunu, onun dışında kuşkulu gördüğü kaza olmadığını söyledi.

Periyodun müdafaa polislerinden H.M. ise 1997 yılından 2008 yılının 7’nci ayına kadar çalıştığını tabir ederek, çanta verildiği argümanlarıyla ilgili “Korumalığını yaptığım periyotta rastlamadım, şahit olmadım, ayrıyeten bahse mevzu tarihte ben emekliydim” dedi.

H.M, “Yazıcıoğlu’nun geçirdiği kazalarda kuşkulu bir durum var mıydı?” sorusuna “Kuşkulu kazaya rastlamadık, şahit olmadık. 2 kazada kendimiz de bulunduk ancak trafik ve hava koşullarından kaynaklanan kazaydı.” dedi.

Duruşmada daha sonra “silahlı terör örgütü ismine kabahat işleme”, “yalan tanıklık” ve “suç uydurma” cürümlerinden cezalandırılması istenen Erkin Çözeli’nin kamerada helikopterin füzeyle vurulduğunu izlediği tarafındaki savlarıyla ilgili şahitler dinlendi.

Şahit M.S, Çözeri’yi bir kez gördüğünü aktararak, “Bir daha da başımız beladan eksik olmadı. Bir imam arkadaşın vasıtasıyla tanıştık, kendisini istihbaratçı olarak tanıttı. Sonra bir yaylaya gidiyorduk, kar yağışı olur diye araca kürek koydu sonra bizi jandarmaya yakalattı. En fazla 1 saat görmüşümdür.” diye konuştu.

“Çözeri’nin sözünde geçen papazı tanıyor musun?” sorusuna M.S, tanımadığını belirtti.

M.S, Çözeri’nin nasıl birisi olduğu tarafındaki soruya da “Hayal görüyor. Anlattığı üzere bir olay yaşamadım.” dedi.

Daha sonra dinlenen şahitler M.K, M.R, E.K. de şahit M.S. ile misal tabirler verdi.

Helikopteri kiralayan şirketin helikopter teknisyeni K.K, olay günü bir astsubayın kendisini aradığını ve helikopterin düşmesiyle ilgili kaza kırım grubunun oluşturulduğunu kaydetti.

Daha sonra misyonlu olarak helikopterin olduğu yere sabah birinci uçakla gidip sivil havacılık takımıyla buluştuğunu aktaran K.K, yalnızca uyum gayesiyle dahil olduğunu ve daha sonrasında hazırlanan raporlarda imzasının olmadığını öne sürdü.

K.K, helikopterle gitmeye çalıştıklarını fakat olay yerine inemediklerini, daha sonra ayın 29’unda olay yerine helikopterle indiklerini belirterek, “Helikopterin başına gittiğimizde yalnızca ELT aygıtını almamızı istediler. Sivil havacılık grubu alıp savcılığa teslim etti. Öteki bir şey alınmadı. Esasen hava koşulları nedeniyle mümkün değildi. Daha sonra bir daha gidildi, diğer kesimler daha alındı.” dedi.

K.K, birinci gittiklerinde “Skaymap3” aygıtının bağlı olduğu yerin parçalandığını, “Argus 5000ce” aygıtının ise gösterge panelinde bulunduğunu belirterek, “Ayın 31’inde enkaz alanına helikopterin başka aygıtlarını almaya gittik. Argus5000ce aygıtı yoktu. 29’unda gittiğimizde vardı, 31’inde gittiğimizde yoktu.” sözlerini kullandı.

Yazıcıoğlu ailesinin avukatı Kemal Yavuz’un ELT aygıtının anteninin kırık olduğu için sinyal vermediğini, lakin kopma değil de kesilme olduğu istikametinde sözlerin yer aldığını hatırlatması üzerine şahit K.K, “Helikopter düştüğü günden 28’ine kadar ne olduğunu bilmemem. Kimi hasarlar olduğunu görmüştüm. Motorun kaportasının çabucak yanında bulunuyor o anten. Motorun kopup gittiğini düşünürsek antenin hasar görmesi mümkün.” tabirlerini kullandı.

Yazıcıoğlu ailesinin avukatı Selami Ekici ise bu helikopterin “uçan bir tabut” olduğuna ait sözlerin bilindiğini belirterek, şahide helikopterin havacılık dalında de bu türlü mi tanımlandığını sordu.

K.K, helikopterin evvel askeri helikopter olarak tasarlandığını, daha sonra sivil helikoptere dönüştürüldüğünü belirterek, şunları aktardı:

“Helikopterde konfor aygıtı yok. Murat 124 üzere tanım ediyoruz. Konfor konusu yok, yok, yok. O bölgede o hava koşullarında o kiloda uçması… Agusta marka olan helikopterin bölge kaidelerinde daha âlâ uçar diye konuşulmuştu fakat fiyat konusunda bir eza olduğu söylenmişti”

Avukat Ekici, BBP’nin ikisini de kiraladığını belirterek, “Agusta Sivas’ta uçması için ayarlanıyor. Yani uzağa makus, kısa aralığa ise daha âlâ helikopterin uçulması planlanıyor. Bu planlamayı kim yaptı?” sorusuna şahit K.K, “Bilmiyorum, helikopterin kime kiralandığını bile bilmiyordum.” diye konuştu.

Yazıcıoğlu ailesinin avukatı Veysel Aşkın’ın şahidin birden çok FETÖ’nün mahrem imamları ile görüşme kaydının olduğunu belirtmesi üzerine K.K, kelam konusu isimleri katiyetle tanımadığını öne sürdü.

FETÖ’NÜN GAZİANTEP BÖLGE AVUKATLAR SORUMLUSU DİNLENDİ

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesince, silahlı terör örgütü yöneticiliği hatasından aktif pişmanlık kararları kapsamında indirim uygulanarak ceza verilen, örgütün kelamda Gaziantep bölge avukatlar sorumlusu Kamil Bakum da şahit olarak dinlendi.

Örgüt içerisinde 2012’den 2016’ya kadar Gaziantep bölge avukatlar mesulü olduğunu hatırlatan Bakum, Yazıcıoğlu olayını basından takip ettiğini, o tarihte Gaziantep’e gelmediğini ve avukatlarla ilgili vazifesinin olmadığını kaydetti.

Faal pişmanlık kapsamında verdiği beyanlarında helikopterdeki aygıtların sökülmesine ait 2 askerin avukatlığını, örgüt mensubu avukatın üstlenmesinin ortaya çıkmasıyla örgüt sorumlularının toplantılar düzenlediği tarafındaki tabirleri hatırlatılan Bakum, “Bahsettiği toplantılar oldu, avukatların bu davayı almaması gerekiyordu, bir baskı oldu. Hesabına para falan da yatırılmış. Keşke Mustafa bu avukatlığı almasaydı. Para karşılığı profesyonel biçimde yaptığını söyledi. Biz de talimat verdik, bırakmasını istedik. O da bize kırıldı.” sözlerini kullandı.

ByLock yazışmalarında bu hususla ilgili FETÖ elebaşının “sürecin en sorunlu dönemiydi” tabirlerini kullandığı belirtilen Bakum, “Biz Amerika’dan ayrıldıktan sonra bilgi oraya ulaşmış. Gidip görüşülmüş, rahatsız olunduğu söylenmiş. Bunlardan benim daha sonra haberim oluyor.” savında bulundu.

Sanık Davut Uçum’un savunması sırasında hakaret içerikli beyanları nedeniyle sanık Uçum ve taraf avukatları ortasında tartışma yaşandı.

Mahkeme Lideri, ikazını dinlemeyen sanık ile 3 taraf avukatının salondan çıkarılmasına karar verdi.

Öbür sanıklar da hatasız olduklarını öne sürerek beraat talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin vefatına ait Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığındaki ana soruşturma evrakının akıbetinin sorulmasına ve birtakım şahitlerin gelecek celse dinlenmesine karar vererek, duruşmayı 5 Ekim’e erteledi.

DAVA SÜRECİ

Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığınca, BBP’nin kurucu Genel Lideri Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin vefatına ait yürütülen soruşturmaya FETÖ’nün talimatıyla müdahale ettikleri savıyla 17 kuşkulu hakkında hazırlanan iddianame 25 Aralık 2020’de kabul edilerek, Kahramanmaraş 2. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılmıştı.

Bu evrak ile Göksun Asliye Ceza Mahkemesindeki, helikopterden GPS aygıtının sökülmesine ait 10 sanığın yargılandığı dava, sanık ve hareket istikametinden bütünlük oluştuğu gerekçesiyle 6 Ocak’ta birleştirilmiş, sanıklardan 7’si her iki belgede da yer aldığı için 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki davada sanık sayısı 20’ye çıkmıştı.

Sanıklardan Muharrem Tunç’un vefatı nedeniyle yargılanan sanık sayısı 19 olmuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.