Pentagon: Rusya Donbas’ta kazanımlarını artırıyor

Posted by

Bir küme gazeteciye Rusya-Ukrayna Savaşı konusunda brifing veren üst seviye bir yetkili, Rusya’nın doğu Ukrayna’daki ilerleyişinin devam ettiğini söyledi. Yetkili, “Rusya’nın Slavyansk ve Kramatorsk’a yönelik ilerleme kaydettiğini kıymetlendiriyoruz. Çatışmalar devam etse de Rus kuvvetleri, Sivierodonetsk’in kuzey doğusunun büyük bir kısmını ele geçirdiğini kıymetlendiriyoruz.” dedi.

Rus ordusunun Lyman kentini denetim altına almak üzere Ukrayna güçleri ile çatışmaya devam ettiğini kaydeden yetkili, “Şimdi Sivierodonetsk ile Popazna ortasındaki bölgelerde konuşlu Ukrayna birliklerinin birbiriyle kontaklarını kesmeye yönelik bir efor görüyoruz. Münasebetiyle bir çevreleme eforu diyebiliriz.” diye konuştu.

Yetkili, coğrafik olarak küçük bir alan da olsa Rusların kazanımlarını artırdığını ve ilerleme kaydettiğini lisana getirdi.

Rus ordusunun, lojistik ve komuta denetim kabiliyetlerini güzelleştirip iyileştirmediğine ait bir soruya cevap veren yetkili, Rusya’nın askeri olarak daha küçük birlikler halinde ve küçük gayeler belirleyip buraları tek tek alma taktiğine yöneldiğini lakin hala doktrin olarak evvel topçu atışı ile gayeleri yumuşatıp sonra askeri intikal gerçekleştirdiğini söyledi.

Yetkili, hala sayı ve ateş gücü bakımından Rusya’nın üstünlüğünün kelam konusu olduğunu belirterek, 92 günlük savaşta Rusya’nın 1000 tank, 36 civarında savaş uçağı, 50’den fazla helikopter kaybettiğini açıkladı.

Yetkili, Rusya’nın hala Ukrayna’ya getirdiği ateş gücünün yüzde 80’ini koruduğunu belirtti.

Ukrayna’nın kıyı savunma gereksinimlerinin bulunduğuna işaret eden yetkili, “Karadeniz’de üstünlük Rusya’da ve orada blokaj olduğu için Ukrayna’nın haklı olarak kıyı savunma kabiliyetlerine gereksinimi var. Moskova gemisinin batırılmasından sonra kıyıya yaklaşan rastgele bir gemi görmedik şimdi fakat Rusya’nın blokajı başarılı bir formda devam ediyor. Ukraynalılar ismine konuşmak istemem lakin Rusya’nın, Karadeniz’deki limanların yakınlarına gemi sokmadan bloklayabileceğini gösterdi.” tabirlerini kullandı.

Yetkili, ABD ve Batı ülkelerinin yardımlarının Ukrayna’ya transferinin devam ettiğine dikkati çekti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.