Pet shop eziyeti sona eriyor

Posted by

14 Temmuz’dan itibaren pet shop’larda kedi ve köpek satışı yapılamayacak. Çip takılacak hayvanlar doğan ortamından internetten satılacak.

Hayvanları Muhafaza Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle pet shop’larda sergilenerek hayvan satışı yapılması 14 Temmuz 2022’den itibaren yasaklanacak. Bu tarihten sonra evcil hayvan satışları internet üzerinden yapılacak.

Hayvanlar doğal ortamında yaşamaya devam ederken, hayvanın fotoğrafları ve bilgileri satıcı tarafından internete yüklenecek. Müşteriler, bu bilgileri inceleyip almaya karar verirse internet üzerinden alım gerçekleştirecek. Satıcı, hayvanı doğal ortamından sahibine teslim edecek.

Doğa Muhafaza ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü Yaban Hayatı Dairesi Lideri Hüseyin Gökçe Meşe, yasağa uymayanlara hayvan başına 2 bin 43 lira cezai süreç uygulanacağını söyledi.

ÇİPTEN BULUNABİLECEK

Hüseyin Gökçe Meşe, “Hayvanların görsel olarak küçük alanlarda tutulup satılmasına üzülüyordum. Toplumda bu türlü bir hassasiyet vardı. Bize talepler geliyordu. Artık pet shop’larda bu hayvanlar bulundurulmayacak. Üretim yerlerinde çiplenip sahiplerine teslim edilerek satış olacak. Öncesinde çipleme zorunluluğumuz yoktu. Yeni kanunla bu türlü bir mecburilik getirildi. Araştırmalara nazaran, evvelden beşerler yaz tatilinde çocuklarına karne ikramı olarak kedi-köpek üzere canlıları alıyorlardı. Tatil bitiminde maalesef aileler çocuklarını 3-4 aylık devirde memnun ettikten sonra bu can dostlarımızı sokağa bırakma yoluna gidiyor. Bu çipler sayesinde sokakta bulunan bir hayvanın kime ilişkin olduğu, hangi tarihte nerede üretildiği, hangi aşıları olduğu bilinebilecek. Hayvanları sahiplenip onların sokağa bırakılmaması ve üzücü olaylar olmaması için bu türlü bir yola gidildi” dedi. (DHA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.