Putin, Scholz ile görüştü: Müzakereye hazırız

Putin, Scholz ile görüştü: Müzakereye hazırız

Posted by

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Kremlin’de görüşen Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna konusunda müzakereye hazır olduklarını belirtti. Scholz ise diplomatik seçeneklerin tükenmediğini dile getirdi. İki lider, Putin’in Macron ile olan görüşmesinde olduğu gibi uzun masada, birbirlerinden uzak şekilde oturdu.

Putin, Scholz ile görüştü: Müzakereye hazırız

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Kremlin Sarayı’nda görüştü.

Görüşmenin ardından Ukrayna’daki gerilimle ilgili açıklama yapan Putin, Rusya’nın önerilerilerinin karşılanmadığını belirterek “Müzakere etmeye hazırız” dedi.

“Doğu Ukrayna için özel statü talebimiz var. Zor kullanılarak kısıtlandırılmayı tehdit olarak görüyoruz” diyen Rusya Devlet Başkanı, ülkesinin ABD ve NATO ile ‘güven artırıcı önlemleri görüşmeye hazır olduğunu’ kaydetti.

Putin, “NATO’nun doğuya doğru yayılmaması konusundaki beklentimizi kendisine ilettik” dedi ve NATO’nun söz konusu güvenlik olduğunda durumu kendi istedikleri şekilde değerlendiğini belirtti.

Putin, “Buradaki ittifak bloklarını istedikleri gibi seçebilmenin yanı sıra burada başka ülkelerin güvenliğini tehlikeye atarak güçlendiremeyeceklerini biliyor olmaları gerekir” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’nın savaş istemediğinin altını çizen Putin, “Bunu istiyor muyuz? Elbette hayır. Tam da bu nedenle bir müzakere süreci için önerilerde bulunuyoruz” dedi.

SCHOLZ: DİPLOMATİK SEÇENEKLER TÜKENMEDİ

Olaf Scholz konuşmasında “Her seçenek masada bu yüzden barışçıl bir süreç işlenmesi önemli” dedi. Putin ise buna karşılık olarak “Şu an her seçenek masada” dedi.

Scholz Rusya’nın diplomatik müzakereler yoluyla Ukrayna’ya karşı savaşı önleme şansının olduğu yönündeki değerlendirmesine katıldığını söyledi. Scholz, “Diplomatik seçeneklerin tükenmekten uzak olduğuna açıkça katılıyorum” dedi.

Almanya Başbakanı, Rusya’nın Ukrayna yakınlarında konuşlandırılan bazı birliklerin geri çekileceğini duyurmasını, gerilimi azaltmak için “iyi bir işaret” olarak nitelendirdi ve Rusya’nın Avrupa’da güvenliği sağlamada çok önemli bir oyuncu olduğunu kaydetti.

Scholz dün de Kiev’i ziyaret etmiş ve krizin çözümü konusunda temaslarda bulunmuştu.

YİNE AYNI MASA

Putin-Scholz görüşmesinde iki lider, Putin’in Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile yaptığı görüşmede olduğu gibi uzun bir masada birbirlerinden oldukça uzak şekilde zirveyi gerçekleştirdi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un da Macron gibi Rus PCR testini yapmayı reddettiği ve bu durumun kararın alınmasında etkili olduğu belirtildi.

Macron ziyaretinin ardından Kremlin’den yapılan açıklamada, uzak masa tercihinin kasıtlı olmadığı ve amacın devlet liderlerinin sağlığını korumak olduğu ifade edilmişti.

putin-den-ukrayna-mesaji-muzakereye-haziriz-981041-1.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.