Resesyon telaşı pompaya yaradı: Akaryakıta 96 kuruşluk indirim geldi

Posted by

Türkiye’de akaryakıt fiyatlarında düşüşler devam ediyor. Evvel pandemi akabinde da Rusya-Ukrayna savaşıyla global ekonomilerde resesyon tehlikesi hızlandı. Akabinde da Çin’de koronavirüs olaylarında yükselişler yaşandı. Hem resesyon tedirginliği hem de Çin’de hadise sayılarının artması petrol fiyatlarında son 1 ayda değerli gerilemeler yaşanmasına yol açtı. Petrolün varil fiyatı 120 dolardan 102 dolara kadar geriledi.

Nureddin Nebati

BENZİNE 96 KURUŞLUK İNDİRİM GELDİ

Petrol fiyatlarındaki gerilemenin tesiriyle akaryakıt fiyatlarında indirim devam ediyor. Dün geceden geçerli olmak üzere akaryakıt eserlerinden akaryakıtta 96 kuruşluk indirim yapıldı. İndirimle birlikte akaryakıtın litre fiyatı İstanbul’da 23,66 TL’den 22,70 TL’ye, Ankara ve İzmir’de ise 23,78 TL’den 22,82 TL’ye geriledi. Böylelikle İstanbul’da 21 Haziran’da 27.5 lira olan akaryakıtın litresi yüzde 17.45’lik düşüşle 22.70 liraya geriledi. Motorinin fiyatı da son 1 ayda yüzde 15.23’lük düşüşle 29.93 liradan 25.37 liraya düştü.

DÜŞÜŞÜ GÖZ GERİSİ EDİYORLAR

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, akaryakıt fiyatlarında düşüşlerin hızlanacağını söyledi. Nebati, Ukrayna’da devam eden savaşın tetiklemesiyle, geçen aylarda petrol fiyatlarında global ölçekte yaşanan beklenmedik fiyat artışlarının kaçınılmaz olarak Türkiye’deki akaryakıt fiyatlarını da yükseliş taraflı etkilediğini belirtti.

Bu gelişmelerin bir sonucu olarak haziran ayının son günlerinde Türkiye’de akaryakıtın litresinin 27 lira, motorinin litresinin de 30 lira düzeylerini gördüğüne işaret eden Nebati, “Bu istenmedik lakin mecburî yükselişler gerçekleşirken global durumu görmezden gelip bunu yalnızca ülkemizde yaşanan bir meseleymiş üzere lanse edenlerin, son periyotta ülkemizdeki akaryakıt fiyatlarındaki düşüş ivmesini ise göz arkası etmeleri düşündürücüdür” tabirini kullandı.

DEĞİŞİKLİK FİYATLARA ÇABUCAK YANSITILIYOR

Nebati, kelam konusu fiyat düşüşlerinin akaryakıt pompa fiyatlarına yansıtıldığına dikkati çekerek, “Haziran sonundan bu yana petrol fiyatlarında global ölçekte gerçekleşen gevşeme eğilimi, vatandaşlarımızın refahını merkeze alan anlayışımızın bir gereği olarak ülkemizdeki akaryakıt fiyatlarına da tıpkı oranda ve acilen yansıtılmıştır” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Nebati, global fiyat oluşumlarına bağlı olarak yakın vakitte akaryakıt fiyatlarında ek düşüşler beklendiğini söz ederek, “Tüm çalışmalarımız halkımızın refahını azami ölçüde artırmak doğrultusunda aralıksız ilerlemektedir” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.