Şair Yahya Kemal’in 120 yıl sonra bilinmeyen şiiri ortaya çıktı

Posted by

Şairin birinci şiiri Hatıra’dan sonra Musavver Terakki mecmuasında yayınlanan ikinci şiiri olan Hüsn-Gönül isimli eser, daha evvel de Ömer Seyfettin’in kayıp Cambazın Aşkı öyküsünü keşfeden Serkan Tuna tarafından bulundu.

Musavver Terakki mecmuasının 1902 tarihli sayısında bulunan bir kıtalık Hüsn-Gönül’ isimli şiirde şairin Agah Kemal imzası ve Üsküp’ten notu bulunuyor. Şiiri keşfeden Tuna, yapıtı Türk Kültürü Dergisi’nin 60’ıncı yıl sayısında yayınlanan Yahya Kemal’in Gözden Kaçmış Bir Şiiri Üzerine’ isimli makalesiyle araştırmacılarının ilgisine sundu.

120 yıl sonra keşfedildi

Yahya Kemal’in 120 yıl sonra keşfedilen ‘Hüsn-Gönül’ şiiri A(hmet) Agah (Üsküp’ten) ismiyle 20 Mart 1902 tarihli Musavver Terakki mecmuasının ikinci sayısında ‘Bir Kıt’a’ üst başlığıyla yer alıyor.

Şairin Osmanlı Türkçesi kaleme aldığı şiir, günümüz Türkçesi ile şöyle:

Hüsn-Gönül Hüsnün senin bir afet-i sevda-şikârdır Gönlüm benim o dâmda hâlâ şikârdır Gönlümde aks-i tâbiş-i hüsnünle ey peri Nûr-i tecelliyât-ı Hüda aşikârdır (Güzellik-Gönül Senin hoşluğun sevda avcısı bir afettir Benim gönlümse o tuzakta hala bir av Ey peri, hoşluğunun o parlak yansıması Gönlümde Allah’ın tecellilerinden yansıyan ışık olarak aşikardır)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.