Sel ve heyelan kenti Rize’de ‘AFAD Acil Mobil’i yalnızca 900 kişi indirmiş

Posted by

Karadeniz Bölgesi’nde şiddetli yağışların yol açtığı, can ve mal kayıplarına neden olan sel ile heyelan afetleriyle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca önlemler alınıyor. Afet öncesi ve anı ile sonrasındaki gereksinimlerin tek tuşla karşılanmasının amaçlandığı ‘AFAD Acil Mobil’ uygulaması da acil davet hizmeti sunuyor.

Geçen yıl hizmete giren, yerli ve ulusal yazılım uygulamasıyla; kullanıcılar, tek tuşla 112 Acil Davet Merkezi’ne ulaşarak durumlarını bildirip, yardım taleplerini iletebiliyor. Ayrıyeten afet anında sesli görüşme imkânı olmayan vatandaşlar ise uygulama içindeki hazır bildirileri kullanarak bildiri yoluyla da kolaylıkla bağlantı kurabiliyor. Lakin Türkiye’de en çok sel ve heyelan felaketinin yaşandığı kentlerden Rize’de ise uygulama istenilen seviyede istek görmedi.

Valilik, cami hutbelerinde ve toplumsal medyada duyurular yapılarak, 350 bin nüfuslu kentte yalnızca 900 kişi tarafından telefona indirilen uygulama kullanımının yaygınlaştırılmasını amaçlıyor.

“AFETLERDE ŞAHSİ HAZIRLIKLARI ÖNEMLİ”

Vali Kemal Çeber, hayat kurtaran uygulamanın ehemmiyetine değinerek, “Sadece kamu kurumlarının ve bizlerin yaptığı planlar değil, vatandaşlarımızın hassaslığı ve onların alacağı önlemler de bizim için çok kıymetli. Bu bahiste da AFAD Başkanlığımızın geliştirdiği ‘AFAD Acil ‘diye yeni bir uygulama var. Cep telefonlarına indirilen uygulamada, yuvarlak bir butonun etrafında ‘yaralıyım’, ‘enkaz altındayım’ yahut durumunu anlatan 4 tuş var. Butona bastığı anda sistem o vatandaşımızın güç bir durumda olduğunu ve ulaşılması gerektiğini, pozisyonunu oradan görüyor. Bizim işimizi çokça kolaylaştırıyor. Zira afet olduğunda vatandaş arıyor ‘sel geldi’ diyor ancak biz onun yerini anlayana kadar bazen 2 saat geçiyor. İşte bu program bu işi çözüyor. Tüm vatandaşlarımızdan bunu cep telefonlarına indirilmesini istiyorum” dedi.

“DEMEK Kİ BİZ GEREĞİNCE DUYURAMADIK”

Cuma hutbelerinden, toplumsal medya hesaplarına kadar her yerde duyurusunu yaparak herkese ulaşmaya çalışacaklarını vurgulayan Vali Çeber, “Rize’de şu ana kadar bu uygulamayı indiren 900 vatandaşımız var. Türkiye’nin en çok afet yaşayan ili Rize için çok az bir sayı. Burada vatandaşımızın yanlışı yok, demek ki biz gereğince duyuramadık ya da bu olay gereğince duyulmadı. AFAD Acil uygulamasını yalnızca Rize’de değil, Türkiye’nin her yerindeki vatandaşlarımızın indirmesini istek ediyoruz. Cuma hutbelerinden, toplumsal medya hesaplarımıza kadar vatandaşlarımıza ulaşacağız. Biz bir ay içerisinde 10 bin kişinin bu programa ulaşmış, indirmiş, öğrenmiş olacağı halde bir planlama yapalım. Zira yalnızca kamu kurumlarının yaptığı hazırlıklar afetlerde yetmiyor vatandaşlarımızın hassaslıkları ve şahsi hazırlıkları da bizim için çok önemli” diye konuştu.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.