Sinop’ta hafriyatlarda ulaşılan 1600 yıllık mozaikler sergilenmeye hazır

Posted by

Kentte 2010’da başlatılan Balatlar Yapı Topluluğu hafriyatında bugüne kadar Helenistik, Roma ve Osmanlı devirlerine ilişkin olduğu kestirim edilen heykel modülleri, hamam ve kilise kalıntıları üzere bulgulara ulaşıldı. Birebir hafriyatta gün yüzüne çıkarılan ve güçlü Doğu Romalılar için yapıldığı kestirim edilen 1600 yıllık döşeme mozaiklerin de turizme kazandırılması için son evreye gelindi.

Restorasyon çalışmaları tamamlanan mozaikler, hafriyat alanında oluşturulacak kısımda ziyarete açılacak.

“Bilimsel çalışma olarak yayınlandı”

Küçük bir kilise kalıntısıyla başladıkları hafriyatta geçmişi 2 bin 500 yıla varan yapıları ortaya çıkarmanın memnunluğunu yaşadıklarını belirten Köroğlu, “Şu ana kadar bulunan bütün bulgular değerlendirildi. Bilimsel çalışma olarak da yayınlandı” dedi.

Adak yazısı vurgusu

Köroğlu, hafriyatlarda ortaya çıkardıkları döşeme mozaiklerin de artık sergilenme basamağına geldiğini vurgulayarak, “Mozaikler erken Bizans devri denilen periyoda ilişkin Hristiyan yapıları. Adak olarak yapılmış, yan yana sıralanan 10-11 pano biçiminde. Günümüzdeki bakış açısı ile düşünürsek, bir mescide halı bağışlamak üzere kilisenin giriş kısmına döşeme mozaik yapmışlar ve kimin için yapmışlarsa onu adak yazıtlarıyla vurgulamışlar” diye konuştu.

“Projenin onaylanmasından sonra ziyarete açılabilecek”

Döşeme mozaikleri artık turizme kazandırarak meyvelerini toplama vaktinin geldiğini vurgulayan Köroğlu, şunları kaydetti:

“Bu mozaikler, bahisleri ve Karadeniz’de az bulunmalarından dolayı çok ilgi çekiciler. Bu kapsamda çalışmalar tamamlandı, tamiratları yapıldı. Yapı güneye gerçek eğimli olduğu için mozaiklerde birtakım çatlama ve kırılmalar vardı. Onlar restore edilerek tekrar yerlerine yerleştirildi. Sinop Belediyesinin katkılarıyla üzerine bir hami çatı ve seyahat alanı düzenleme çalışmaları başladı. Projeyi tamamladıktan sonra heyete göndereceğiz. Onaylanmasından sonra ziyarete açılabilecek.”

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.