Son Dakika: Yunanistan tekrar çizgiyi aştı: Türkiye’den Yunanistan’a ‘Pontus’ tepkisi!

Posted by

SON DAKİKA HABERİ: Dışişleri Bakanlığı, “Yunanistan resmi makamları tarafından mesnetsiz ‘Pontus’ savlarının yıl dönümü mazeretiyle yapılan ve tarihi bütünüyle çarpıtmaya yönelik hezeyan dolu açıklamaları külliyen reddediyoruz.” dedi.

Dışişleri’nden yapılan açıklama şu biçimde:

“Yunan makamlarının tarihi akıldışı bir biçimde çarpıtma eforlarını ısrarla sürdürdüğünü görmek üzücüdür. Türkiye zıddı lobilerin bu çarpık tezleri üçüncü ülkelerde gündeme taşıyarak kamuoyunu aldatmaya yönelik gayretlerini da kınıyoruz.

Tarihten hasımlık çıkartmaya ve genç jenerasyonları yanlış bir mecrada yönlendirmeye çalışanların bu eforlarının barış ve istikrara hizmet etmeyeceği açıktır.

Gerçekle bağdaşmayan yapay tarih anlatımlarından medet ummak yerine, Yunanistan’ın Anadolu’yu işgal ve istila teşebbüsü sırasında işlediği ve Müttefik Devletleri Tahkikat Kurulu raporunda yer aldığı üzere Lozan Barış Antlaşması’yla tespit edilmiş insanlık kabahatleriyle yüzleşmesi daha makul bir tercih olacaktır. Keza bu tezleri ileri sürenlerin, 1821 Tripoliçe katliamı dahil, başta Türkler olmak üzere öteki dini yahut etnik kümelere karşı işlenen vahşet cürümlerini ve mezalimi hatırlamalarında da fayda olacaktır.

Yunanistan’ı gerçekleri çarpıtmak yerine işbirliği temelinde barış, istikrar ve müreffeh bir gelecek için birlikte efor sarf etmeye davet ediyoruz.”

YUNANİSTAN’IN PONTUS TEZLERİ

Yunanistan Pontus Rumları’nın Türkler tarafından soykırıma uğradığı iftirasını sistemli bir biçimde gündeme getiriyor.

MSB’DEN DE SERT REAKSİYON GELDİ

Ulusal Savunma Bakanlığı da, “Her türlü akıl ve mantık doğrularını reddeden, tarihî gerçekliği görmezden gelerek çarpıtma uğraşlarını ısrarla sürdüren Yunanistan makamlarının “Pontus” savlarını külliyen reddediyoruz.” açıklamasında bulunarak, şu açıklamada bulundu:

“Bu mesnetsiz tezleri ortaya atarak hem kendi halkına hem de tüm dünyaya karşı açıkça palavra söyleyen Yunan siyasalların bu ahlaksız halini kınıyoruz.

Yunanistan geçmişe ilişkin yüz karartıcı bir gerçeklik arıyorsa, vahşice Anadolu’yu istila ve işgale kalkışan cetlerinin kan donduran mezalimiyle yüzleşmelidir.

Çocuk, bayan, yaşlı demeden Anadolu’da barbarca katliam yapan Yunanlıların işlediği bu insanlık kabahati Müttefik Devletler Tahkikat Komitesi Raporu’nda yer almış ve Lozan Barış Antlaşması’yla da tespit edilerek, kayıt altına alınmıştır.

Her fırsatta Türkiye düşmanlığı üzere yapay bir gündem oluşturmaya çalışanlar beyhude bir çabanın içindedirler, bu gerçek dışı telaffuzların Yunan halkına da ziyan verdiğinin farkına varmalıdırlar…”

KAYNAK: HABER7

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.