Tayvan Cumhurbaşkanı Yardımcısı’nın ABD ziyareti sonrası Çin’den Tayvan çevresinde askeri tatbikat

T24 Dış Haberler

Çin, Tayvan Cumhurbaşkanı Yardımcısı William Lai‘nin ABD ziyareti sonrası Tayvan çevresinde askeri tatbikat başlattı. 

Reuters’ın haberine göre; Çin Halk Kurtuluş Ordusu Doğu Tiyatro Komutanlığı yaptığı kısa açıklamada, ada çevresinde ortak deniz ve hava savaş hazırlık devriyeleri gerçekleştirdiğini duyurdu. Açıklamada, “Bu, Tayvan bağımsızlık yanlısı ayrılıkçı güçlerin provokasyon amacıyla dış güçlerle işbirliği yapmasına karşı ciddi bir uyarıdır” denildi. 

Tayvan Savunma Bakanlığı ise bu sabahtan itibaren ada çevresinde tatbikat yapan 42 Çin uçağı ve sekiz gemi tespit ettiklerini, buna karşılık olarak gemi ve uçak konuşlandırdıklarını açıkladı. Bakanlık’tan yapılan açıklamada, 26 Çin uçağının 100 km genişliğindeki Tayvan Boğazı’nın orta hattını ya da hattın her iki ucunun ötesindeki alanları geçtiği belirtildi. Açıklamada, Tayvan’ın “ulusal güvenliği sağlama kabiliyetine, kararlılığına ve güvenine sahip olduğu” vurgulandı. 

Bu hat onlarca yıldır iki ordu arasında gayri resmi bir bariyer görevi görüyordu.

Tayvan’ın Çin politikasını belirleyen hükümetin Anakara İşleri Konseyi, Tayvan halkının kendini savunmaya kararlı olduğunu ve güç tehditlerine asla boyun eğmeyeceğini söyleyerek Pekin’i gözdağını durdurmaya ve görüşmelere başlamaya çağırdı. Açıklamada, “Tayvan, egemen bir ülkedir ve dost ülkelerle normal diplomatik ilişkiler yürütmek için meşru ve yasal bir hakka sahiptir” denildi.

Güvenlik planlaması konusunda bilgi sahibi üst düzey bir Tayvanlı yetkili Reuters’e yaptığı açıklamada Nisan ayından farklı olarak Çin’in mevcut tatbikatları isimlendirmediğini ve bunları gerçekleştirmek için Camp David zirvesi sonrasına kadar beklediğini, bunun da Çin’in uluslararası toplumla “doğrudan karşı karşıya gelmeyi azaltmak” istediğinin bir işareti olduğunu söyledi.

TIKLAYIN | ABD, Güney Kore ve Japonya’dan Camp David Zirvesi: Çin ve Kuzey Kore’ye karşı askeri iş birliğini derinleştirme kararı

Çin, kendisini “Tayvan’ın bağımsızlığı için çalışan bir işçi” olarak tanımlayan Lai’den özellikle hoşlanmıyor. Ancak Lai seçim kampanyası sırasında statükoyu koruma sözü verdi ve Pekin’e defalarca görüşme teklifinde bulundu. Lai, Ocak ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de yarışacak.

Nancy Pelosi’nin ziyareti üzerine gerilim tırmanmıştı

Dönemin ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin geçen yıl Tayvan’ın başkenti Taipei’yi ziyaret etmiş, bunun üzerine Çin ordusu Tayvan üzerinden füzeler ateşlemişti. Ateşlenen füzelerden bazıları Japonya’nın münhasır ekonomik bölgesine düşmüştür. Ayrıca ada çevresinde Tayvanlı yetkililerin “tam bir işgal hazırlığı” olarak nitelendirdiği deniz tatbikatları düzenlenmişti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx