Tunceli’de polise taş atan kuşkulu tutuklandı, 7 HDP’li milletvekili hakkında cürüm duyurusu

Posted by

Terör örgütü PKK başkanı Abdullah Öcalan’ın 1999 yılındaki daveti üzerine Avrupa’dan Türkiye’ye gelen ve kelamda ‘Barış grubu’ olarak nitelendirilen PKK’li teröristler içerisinde yer alan Aysel Doğan, tutuklanarak 10 yıl cezaevinde kaldıktan sonra kanser hastalığından ötürü 2009 yılında tahliye edildi. Doğan, Almanya’da tedavi olduğu hastanede hayatını yitirdi.

Doğan’ın cenazesi 14 Mayıs’ta sabah saatlerinde Almanya’dan uçakla Diyarbakır’a oradan da kara yolu ile Tunceli’ye götürüldü. Tunceli kent merkezi girişinde Aktuluk uygulama noktasında, polis grupları cenaze konvoyunu durdurarak, merasime valilik kararı ile yasaklama getirildiğini ve yalnızca aile bireylerinin katılabileceğini söyleyerek kümenin dağılması için davette bulundu. Aktuluk Mahallesi’nde polis uygulama noktasında cenaze konvoyunu karşılamak için bekleyen küme, dağılmayarak kara yolu üzerinde oturma hareketi yaptı. Dağılmayan kümeye polis ile jandarma Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) ve gazlı müdahalede bulundu. Daha sonra cenaze aracı güvenlik noktasından geçirildikten sonra, defin süreci için mezarlığa götürüldü. Burada yakın akrabalarına müsaade verildi. Sütlüce uygulama noktasında bekleyen kalabalık küme, cenaze defin sürecine katılmak isteyince polis müsaade vermedi. Tüm ihtarlara karşın dağılmayan kümeye ikinci sefer TOMA ve gazla müdahale edildi. Küme ortasında bir kişinin attığı taşla polis memuru başından yaralanarak ambulansla Tunceli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Mezarlık yakınında bulunan kalabalık kümenin dağılmasıyla Doğan’ın cenazesi yakınlarının iştirakiyle toprağa verildi. Yaşanan olaylar üzerine Tunceli Valiliği de, HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü’nün TOMA’ya taş attığı imajları paylaşarak, saldırgan kümeye orantılı müdahale edilip, milletvekillerine rastgele bir fiziki müdahalede bulunulmadığını açıkladı.

VALİLİKTEN İKİNCİ AÇIKLAMA: 7 HDP’Lİ VEKİL HAKKINDA KABAHAT DUYURUSU

Arbede sırasında taşla polisi yaralayan kuşkulu M.Ç. güvenlik kameralarından tespit edilerek yakalandı. M.Ç., süreçlerinin akabinde sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Tunceli Valiliği’nden bahis ile ilgili olarak yapılan ikinci açıklamada, defin sürecini provoke ettikleri gerekçesiyle 7 HDP’li milletvekili hakkında kabahat duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

Açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“Bilindiği üzere 14.05.2022 günü terör örgütüyle irtibat-iltisak istikametinden çok sayıda cürüm kaydı bulunan ve yurt dışında hayatını kaybeden bir şahsın defin süreci yakınları tarafından yerine getirilmiştir. Defin sürecini provoke ederek vilayetimizde oluşan huzur ve inanç ortamını bozmak isteyen; ortalarında başta Tunceli HDP milletvekili Alican Önlü, öteki vilayetlerden gelen HDP milletvekilleri ve yeniden çoğunluğu öbür vilayetlerden gelen şahısların olduğu bir küme tarafından çıkarılmak istenilen olaylara da güvenlik kuvvetlerimizce anında müdahale edilmiş, hukuk çerçevesinde Valiliğimizce tüm önlemler alınmıştır. Bu esnada, ortalarında HDP milletvekillerinin de bulunduğu vilayetimizin huzurunu bozmak isteyen küme içerisinden bir şahsın atmış olduğu taşla kahraman bir arkadaşımız yaralanmıştır. Kahraman arkadaşımıza taş atan şahıs, derhal güvenlik güçlerimizce yakalanarak gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınan M.Ç. isimli şahıs daha sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir. Kahraman polisimizin sıhhat durumu âlâ olup arkadaşımıza tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Valiliğimizce provokasyonun mimarı başta Tunceli HDP milletvekili Alican Önlü olmak üzere başka tüm HDP milletvekilleri ile provokatörler hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na kabahat duyurusunda bulunulmuştur. Hiçbir terör örgütünün ve teröre müzahir kümenin vilayetimizin huzurunu kaçırmasına müsaade edilmeyeceği hususu; Kamuoyuna hürmetlerimizle duyurulur.”

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.