Türkiye’ye satılmayan F-35 savaş uçakları Yunanistan’a gidiyor

Posted by

Yunan medyası, Türkiye’nin Rus üretimi S-400 satın aldığı için çıkarıldığı F-35 programına Yunanistan’ın alınmak üzere olduğunu duyurdu. Türkiye, S-400 krizine reaksiyon olarak programdan çıkarılmış ve F-35 satışı yasaklanmıştı.

Türkiye ile ABD ortasında büyük krize sebep olan S-400 süreci sonrasında Washington idaresi, Türkiye’yi hem üreticisi hem de alıcısı olduğu F-35 programından çıkarmış ve Ankara’ya F-35 satılmamasına karar vermişti.

F-35 satın alamayan Türkiye farklı alternatiflere yönelirken, dikkat alımlı bir tez Yunan medyasından geldi… Yunanistan’ın çok okunan gazetelerinden Kathimerini, ABD’nin Yunanistan’da 20 adet F-35 satmayı gündemine aldığını ve süreci hızlandırmak için çalıştığını aktardı.

MİÇOTAKİS’İN SEÇİMDE ELİ GÜÇLENECEK

Türkiye üzere gelecek yıl seçimlere gitmeye hazırlanan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in elinin bu atak ile kuvvetleneceği de öne sürüldü. ABD’li yetkililerin, Yunanistan’a 20 adet F-35 satmayı planladığı ve 20 F-35 daha satma opsiyonunun da olduğu belirtildi.

Yunanistan’ın milyarlarca dolar ödemeyi göze alacağı belirtilirken Pentagon’un bu süreci hızlandırmasının da “olağandışı” olduğu kaydedildi. Haberde, “ABD’nin ve Pentagon’un bu prosedürü hızlandırmaya çalışması olağandışı ve Miçotakis’in ABD Kongresi’nde yaptığı bir konuşmadan sonra geldi. O konuşmada Miçotakis, ABD Lideri Joe Biden’a Türkiye’ye F-16 satılmaması davetini yapmıştı” denildi.

Yunan Genelkurmay Lideri Konstantinos Floros ve Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos’un da Washington’da Pentagon ve jetleri üreten Lockheed Martin’den yetkililerle görüştüğü de belirtildi. Mutabakatın tamamlanması için Yunanistan’ın altyapı hazırlığı yapması gerektiği de kaydedildi.

ABD Hava Kuvvetleri’nden ve Lockheed Martin’den kimi yetkililerin Girit’teki Souda Körfezi’ndeki askeri üslerle birlikte diğer askeri üslerde tespit çalışmaları yapacağı da kaydedildi. Yunan medyası, “Türkiye ile yaşanan tansiyondan ötürü Yunan Hava Kuvvetleri, bu uçakları Ege’den uzak tutmak istedi” yorumunu yaptı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.