Ukrayna-Rusya müzakereleri tekrar başlayabilir

Posted by

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş 24 Şubat’tan beri devam ediyor. Savaşın sona ermesi için birçok defa çeşitli ülkelerde bir ortaya gelen Rusya-Ukrayna heyetleri uzun müddettir müzakere görüşmelerine orta verdi.

Ukrayna heyetinin lideri David Arakhamia, Ukrayna ile Rusya ortasındaki müzakere görüşmelerinin Ağustos ayının sonlarına gerçek yine başlayabileceğini belirterek, “Açık kaynaklardan gördükleri için planlarımızı Ruslarla paylaşmak istemiyoruz fakat muhakkak alanlarda karşı taarruza geçeceğimizi düşünüyorum” dedi.

“İSTANBUL’DA ÖNERİLENE EMSAL BİR SİYASİ MUTABAKAT DÜŞÜNEBİLİRİZ”

Rus birliklerinin 24 Şubat’tan evvelki pozisyonlarına dönmeleri durumunda Rusya ile minimum bir muahede yapılabileceğini tabir eden Arakhamia, “İstanbul’da önerilene benzeri bir siyasi mutabakat düşünebiliriz. Örneğin Kırım sorununa birkaç yıl değinmeyecektik. Bunu askeri olarak değil, diplomatik olarak yapardık” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak tarafından Mayıs ayında yapılan açıklamada, Rusya ile müzakere görüşmelerinin askıya alındığı duyurulmuştu. Öte yandan Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, iki ülke ortasındaki müzakere görüşmelerinin Rusya’nın durumundan ötürü gerçekleşmediğini açıklamıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.