Ukrayna’dan tahıl koridoru açıklaması

Posted by

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’i bugün Odessa Limanı’nda ağırladıklarını bildirdi.

Guterres ile gemilerin tahıl ile yüklenmesi sürecini incelediklerini aktaran Kubrakov, “Karadeniz tahıl teşebbüsü nedeniyle tahıl koridorunun verimli çalıştığını itimatla söyleyebiliriz” diye konuştu.

17 günde Ukrayna limanlarından 622 bin tondan fazla tahıl sevk edildi.

20 MİLYON TON TAHIL

Diğer taraftan, İstanbul’da imzalanan muahede ile 20 milyon ton tahılın Ukrayna’nın Odessa, Pivdennyi ve Chornomorsk limanlarından tahliye edilmesi bekleniyor. Tahliye ile birlikte global besin fiyatları da düşecek.

17 günde Ukrayna limanlarından 622 tondan fazla tahıl sevk edildi.17 günde Ukrayna limanlarından 622 tondan fazla tahıl sevk edildi.

TAHIL YÜKLÜ OLMAYAN GEMİLERE MÜSAADE YOK

Tahıl koridoru için imzalar İstanbul’da atıldı. Mutabakat kapsamında Ukrayna’nın üç limanından (Çernomorsk, Odessa ve Yujniy/Pivdenniyi) sevkiyat yapılıyor.

Boş gemiler ve tahıl yüklü olmayan gemilerin limanlardan çıkmasına müsaade verilmeyecek.

İSTANBUL’DAKİ MERKEZDEN DENETİM EDİLECEK

20 milyon ton tahılı dünyaya ulaştıracak koridorun bütün denetimi İstanbul’da kurulacak merkezde gerçekleştirilecek. Global besin fiyatlarını düşürecek koridorun faal halde çalışması için tedbirler alındı.

BOLSONARO’DAN YOUTUBER’A TEPKİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.