UYGUN Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz: Seçim kaybedilirse referanduma gideriz

Posted by

TBMM’de Millet İttifakı’nın milletvekili sayısının ülkenin mukadderatını belirleyeceğini söyleyen Düzgün Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, “Cumhurbaşkanı, Cumhur İttifakı’ndan seçilse bile referanduma giderek, yetkilerini alırız” dedi.

Sözcü’den Hürmet Öztürk’e konuşan Uygun Partili Poyraz, projelerinin de tahlillerinin de hazır olduğunu belirtti; “Vatandaş ‘çözüm teklifleriniz ne?’ diye soruyor. ‘azkaldi.org’ sitesinde tahlil tekliflerimizi, öncelikli uygulama planlarımızı herkesin anlayabileceği bir lisanla yayımladık. Orada siyaset vizyonumuzu tanımlıyoruz” diye konuştu.Genel Lider Meral Akşener’in 81 kente gittiğini, ikinci çeşide perşembe günü başladığını kaydeden Poyraz “İYİ Parti’nin oyları daima yükseliyor. Son araştırmalara nazaran oylarımız yüzde 18.6 seviyesinde” diye konuştu.

SEÇİM GÜVENLİĞİ VURGUSU

Seçim güvenliğini çok önemsediklerini vurgulayan Poyraz, “Seçim güvenliği konusunda bugüne kadarki yanılgılar ve gerçek bilinen yanlışların hiçbiri artık yeni seçimde ve yeni siyaset usulünde olmayacak. Herkes çok kararlı. Ulusal ve memleketler arası bütün standartlar tekrar gözden geçiriliyor. Yani, Allah’ın müsaadesiyle makro bir kusur yapılmadığı sürece inşallah iktidara geleceğiz. Bu iş muhaliflik duygusu ile değil sahiden stratejiyle alt üst edilecek bir bahis. Bunu başarabilecek kudretteyiz. Genetik olarak bu zekaya sahibiz. Artık vakti geldi. 20 yıllık bir iktidar herkes için çok uzun ve tehlikeli” dedi.

Seçimde 301 ve üstünde milletvekili çıkarmanın değerine dikkat çeken Poyraz, şöyle devam etti:

“TBMM LİDERİ DA KURUL BAŞKANLIKLARI DA ELDE EDİLMİŞ OLACAK”

Cumhurbaşkanı kararnamelerinin bir hafta içinde kanunlaşması da o vakit sağlanır. 360 milletvekili ve daha fazlasını çıkarırsak, Cumhurbaşkanlığı seçimi kazanılamasa bile 45 gün içinde ülke referanduma götürülür ve yetkileri alınmış Cumhurbaşkanı kalır. Referandumla gelmiş bir sistemin, referandum ile gitmesini çok önemsiyorum. Vatandaşın göndermesini değerli buluyorum.

Sistemi, Yüzüklerin Efendisi sinemasına benzetiyorum. Bir yüzük var, takanı güçlü kılıyor ve ona tutkuyla bağlanıyor. O yüzüğün, dövüldüğü dağda yok edilmesi gerekiyor. Ana fikir o. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yarattığı makamın milletin oyuyla yok edilmesi gerekiyor. O denli bir makama istediğiniz modeli geliştirin, fiili başbakanlık üzere pozisyonlar oluşturun, Anayasa’yı değiştirip Türkiye’yi bizim tanıdığımız bildiğimiz formata sokmadığınız sürece sürdürülebilir değil”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.