Yunanistan basını: ‘Atina ve Ankara NATO tepesinde kozlarını paylaşacak’

Posted by

Ankara’nın Ak Parti hükûmetine yakın duran medya kuruluşları vasıtasıyla Türkiye-Yunanistan münasebetlerinin geleceğine ait verdiği son bildiriler Atina’da diplomatlar, siyasetçiler ve gazeteciler tarafından analiz ediliyor.

Ankara’nın yeni bildirilerini Başbakan Kiryakos Miçotakis’in önümüzdeki günlerde Türkiye-Yunanistan bağlantılarında atacağı yeni iletilerle birlikte kıymetlendiren Atina, önümüzdeki süreçte NATO düzleminde Yunanistan ile Türkiye’nin kozlarını paylaşacağı ihtimali üzerinde duruyor.

Yaklaşan NATO Zirvesi’nin Türkiye-Yunanistan münasebetlerinin geleceğine yansımasını pahalandıran ülke basını Miçotakis hükûmetinin tüm olasılıklara karşı hazırlıklı olduğu bildirisini veriyor.

NATO DORUĞU’NDA YUNANİSTAN’IN DURUŞU

‘CNN Yunanistan’ husus ile ilgili olarak “Türkiye Cumhurbaşkanlığı’nın Madrid’de yapılacak NATO Tepesi’nde Erdoğan’ın stratejisi hakkında hükûmete yakın duran ‘Sabah’ gazetesine birtakım bilgiler sızdırması karşısında, Miçotakis’in yönlendirmesiyle (Atina) farklı diplomatik karşı tedbirleri devreye sokuyor. Miçotakis, Brüksel ve Madrid’de, Türkiye’nin saldırganlığını, Yunanistan’ın güvenliğinin yanı sıra Avrupa ve Avrupa-Atlantik seviyesindeki istikrarı için yarattığı tehlikeleri ortaya koyarak, Washington’da başlatılan kampanyayı genişletecek” haberini geçiyor.

‘CNN Yunanistan’ Atina’daki hükûmet kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Atina’nın “Egemenliğimizi ve egemenlik haklarımızı odunsuz bir biçimde ve milletlerarası hukuka mutlak bağlılıkla destekleyeceğiz. Türkiye’nin provokasyonları sona erene kadar, revizyonizme meyilli ve bölgemizdeki istikrarı tehlikeye atan söyleme karşı ulusal durumlarımızı tüm memleketler arası mecralarda dillendirileceğiz” yorumuna atıfta bulundu.

KAHİRE’DE TÜRKİYE VURGUSU

Miçotakis’in Brüksel ve Madrid’deki adımlarına paralel olarak, Yunanistan Savunma ve Dışişleri Bakanları Türk-Yunan bağlarındaki son gelişmeleri ilerleyen günlerde memleketler arası gündeme taşıyacak.

Yunanistan Savunma Bakanı ilerleyen saatler Kahire’de gerçekleştirilecek olan Yunanistan-Kıbrıs-Mısır üçlü iş birliği toplantısına katılacak. Bu toplantıda Türkiye ile ilgili problemlerin gündeme gelmesi bekleniyor.

Yunanistan basınına göreyse “Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin Yunanistan ve Kıbrıs’a karşı revizyonist aksiyonlarının AB-Mısır İştirak Tepesi kürsüsünden paylaşacak”.

MİÇOTAKİS’İN LEFKOŞA’DA VERDİĞİ MESAJLAR

Yunanistan Başbakanı cuma günü Lefkoşa’da Ankara’ya yönelik kayda kıymet bildiriler vermişti.

Kıbrıs’ın güneyinde 2013’ten beri iktidarda bulunan DİSİ’nin kurultayında konuşan Miçotakis, Ukrayna’ya atıfla ülkenin Kıbrıs’ın 1974’te yaşadığı trajik tecrübenin birebirini yaşadığı görüşünü öne çıkardı.

Komşu ülke Başbakanı “Donetsk ve Mariupol’un Girne ve Mağusa olmasına müsaade vermemeliyiz. Bu nedenle memleketler arası hukuk, açık bir ortak amaç olarak, ulusal meseledeki tek pusulamız olmaya devam ediyor: İki kesitli, iki toplumlu bir federasyonun adil, uygulanabilir, işleyen bir tahlil, her şeyden evvel, her iki toplum için geleceği ve refahı garanti eden bir tahlil. İki devletli durumun sorgusuz sualsiz reddedilmesinin nedeni tam da budur. Bölünmenin ne gerçekte ne de 21. yüzyılın kültüründe yeri yoktur. Lefkoşa’yı ikiye bölen yeşil çizgi, günün sonunda silinmesi gereken bir utanç hattıdır” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.